8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve Tarihçesi. Birleşmiş Milletler tarafından da tanınan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, ülkemizde ilk kez 1921 tarihinde kutlanmaya başlandı.

Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Tarihçesi

Kadınlar Günü, 1977 yılında Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilmiştir.

Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak için verdiği savaşın başlangıcı, Amerika’nın New York kentinde tekstil sektöründe çalışan kadınların iş çalışma koşullarını protesto etmek için grevler yapmasına dayanmaktadır.

8 Mart 1857 tarihinde 40.000 dokuma işçisinin düşük ücretler, insanlık dışı çalışma koşulları ve uzun çalışma saatleri yerine daha iyi çalışma koşulları istemiyle greve başladı. Ancak polislerin işçilere saldırıp, fabrikaya kitlemesi ve arkasından da çıkan yangında işçilerin barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 işçi can verdi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve Tarihçesi - 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve Tarihçesi2

Bu olayların ardından Danimarka’nın Kopenhag kentinde düzenlenen II. Sosyalist Enternasyonal toplantısında, Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, ölen işçiler anısına 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını önerdi ve oybirliğiyle kabul edildi.

Tarihte Kadınlar

Teknoloji İnsanı Margaret Heafield Hamilton, NASA’nın Apollo Uzay programı için yazılım mühendisliğinin direktörlüğünü yaptı.

Kadınlar Günü

Malala Yousafzai, Pakistan’da Kadın Aktivist, En Genç Nobel Ödülü sahibi.

Kadınlar Günü

Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi evlatlarından birisi olan Sabiha Gökçen, Türkiye’nin ilk kadın pilotlarından birisidir ve dünyanın ilk kadın savaş uçağı pilotudur.

Kadınlar Günü

Eliza Leonida Zamfirescu, dünyadaki ilk kadın mühendistir.

Kadınlar Günü

Marie Curie, Polonya asıllı bir fizikçi ve kimyagerdir. 2 kez Nobel Ödülü aldı.

Kadınlar Günü

Rusya doğumlu Valentina Tereshkova, Vostok 6’da uzaya çıkan ilk kadın oldu. (1963)

Kadınlar Günü

Amelia Earhart, Atlas okyanusunun üzerinde tek başına uçan ilk kadın oldu. (1928)

Kadınlar Günü

Doğumdan ölüme kadar hayatın her anında varlıklarını hissettiğimiz, bizi biz yapan değerli kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!

8 Mart Dünya Kadınlar

VenForLife

Önceki İçerikOrduya Hazırlık Antrenmanı
Sonraki İçerikBebeklere Ne Zaman Su Verilmeli?
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz