Son zamanlarda coronavirüsün ortaya çıkmasıyla insanlar evinden çıkmak yerine, stok yapmayı tercih etmeye başladı. Peki, acil durumlarda evde hangi yiyecekler bulunmalı? En çabuk bozulan yiyecekler hangileridir? Evde stok yaparken nelere dikkat etmeliyiz? İşte, tüm detaylar…

Acil Durumlarda Evde Hangi Yiyecekler Bulunmalı?

Acil durumlara kendinizi yeterince hazır hissediyor musunuz? Viral bir salgın ve hastalık sırasında, elinizin altında bazı besinlerin olması gerekir. Gıda tedarik kitinizde olması gereken yiyeceklerin listesine bu yazımızda ulaşabilirsiniz.

Acil Durumlarda Stok Yaparken Bazı Temel Kurallar:

 • Çabuk bozulan gıdaları stok yapmayın. Bunlar hem bütçenizi sarsacaktır, hem de israfa yol açmaktadır. Tavuk, yoğurt, yumurta, ıspanak, çilek gibi besinler çabuk bozulmaktadır.
 • Sağlık ve ekonomik olma açısından size en uygun olan yiyecekleri seçmelisiniz. Bir ürünü sırf stok olsun diye almaktan kesinlikle kaçının. Bu davranış, hem ihtiyacınız olmayan şeyleri almaya hem de diğer insanların mağdur olmasına sebep olacaktır.
 • Gündelik yaşamda en önemli şeylerden birisi de sudur. Bu sebepten dolayı, normal zamanda tükettiğinizden daha fazla miktarda su bulunmalıdır. Bu konuya dikkat etmelisiniz.
 • Acil bir gıda tedariğinde en önemli unsurlar şunlardır; Uzun süre bozulmaması, ihtiyacınız olan besinleri kapsaması, birçok tarifte kullanabileceğiniz çok çeşitli ürünleri tercih etmeniz.
 • Acil durum stoğu yaparken elinize ne geçiyorsa değil, ihtiyacınız olduğu kadar alışveriş yapmalısınız.
 • Ne kadar yiyeceğe ihtiyacım olduğunu nereden bilebilirim diyorsanız; şiddetli hava olayları gibi acil durumlarda 3-4 günlük, diğer acil durumlarda ortalama 14 günlük ihtiyaç listesi ideal olabilmektedir.
 • Kişi başına günde en az 1 litre su tükettiğinizi varsayarak, su stoğunuzu yapabilirsiniz. Ayrıca bu dönemde sizi susuz bırakacak tuzlu gıdalardan olabildiğince uzak kalmaya çalışın.
 • Raflarda uzun süre kalabilecek ürünleri tercih etmelisiniz. Böylece daha az maliyetle daha uzun süre gıda tüketimini gerçekleştirebilirsiniz.

Olası bir acil durumda evde mutlaka stok yapılması gereken besinlerin listesi:

1- Tuz

Acil Durumlarda Evde Hangi Yiyecekler Bulunmalı? - Tuz

Kanın ph’ını dengelemede önemli bir yer tutar. Ayrıca mikropların uzaklaştırılmasında da etkilidir. Buna ek olarak elma sirkesini de evde bulundurmayı ihmal etmeyin.

2- Mutfakta uzun süre kullanabileceğiniz baklagiller

Acil Durumlarda Evde Hangi Yiyecekler Bulunmalı? - Baklagiller

Barbunya, nohut, kuru fasulye, kuru bakla, kuru börülce, soya fasulyesi, kırmızı mercimek ve bezelye gibi ürünler raf ömrü uzun olduğundan, acil durumlarda tüketilebilir.

3- Tahıl ürünleri

Acil Durumlarda Evde Hangi Yiyecekler Bulunmalı? - Tahıl ürünleri

Ucuz olması, kolay temin edilmesi ve raf ömrü açısından geniş bir zamana sahip olması bakımından tahıl ürünleri acil durumlarda kullanılmaktadır. Buğday, arpa, çavdar, çeltik pirinç gibi gıdalar günlük enerji ihtiyacımızın yaklaşık %80’ini karşılar. Bu ürünlerden güvenle stok yapabilirsiniz.

4- Konserve yiyecekler

Acil Durumlarda Evde Hangi Yiyecekler Bulunmalı? - Konserve Yiyecekler

Uzun süre evden çıkmak istemeyenler için ideal bir öneri olan konserve yiyecekler, uzun raf ömrüyle pek çok kişinin sıklıkla kullandığı yiyecekler arasında. Ancak konserveler açıldıktan kısa bir süre içerisinde tüketilmelidir. Sebze konserveleri, hazır yemek konserveleri, meyve konserveleri, reçel ve marmelat konserveleri, salata/meze konserveleri ve haşlanmış baklagil konserveleri sıklıkla tercih edilen konserve çeşitlerindendir.

5- Dondurulmuş gıdalar

Acil Durumlarda Evde Hangi Yiyecekler Bulunmalı

Hazır ve pratik tüketimi, uzun raf ömrüyle buzluğunuzda yer edinebilecek bu gıdalar, acil durumlarda tercih edilebilir. Acil durumlarda tercih edebileceğiniz dondurulmuş gıdalar şunlardır: Balık filetosu, çıtır balık ve deniz ürünleri, nugget ve şinitzel, kırmızı et (koyun, sığır, sosis, biftek ve tavuk ürünleri), fırınlanmış ürünler, milföy hamuru, mantı, patates, dondurulmuş meyve ve sebzeler

Acil durumlarda el altında bulundurabileceğiniz ek liste:

 • Bal: Uzun süre tok tutması ve şeker ihtiyacınızı karşılaması nedeniyle tercih edebilirsiniz.
 • Tam tahıllı krakerler, protein ve enerji barları
 • Raf ömrü uzun ambalajda süt ve benzer alternatifler
 • Zeytin, uzun süre dayanıklılığı sayesinde bağışıklık sisteminizi canlı tutabilirsiniz.

Acil Durumlarda Evde Hangi Yiyecekler Bulunmalı adlı yazımızı sevdin mi? Bunlara da göz atmayı unutma!

Toplu Taşımada Sağlık Önemli

Su ve Bağışıklık Sistemi

VenForLife

Önceki İçerikToplu Taşımada Sağlık Önemli
Sonraki İçerik14 Gün Kuralı Nedir?
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz