Çoğunlukla sol beyin yarım kürede meydana gelen bir inme, beyin travması ve felç sonucunda oluşan afazi nedir? Afazinin tedavisi var mıdır?

Afazi Nedir? - afazi

Afazi Nedir?

Beyin travması, kafa çarpması ve felç gibi durumlardan sonra ortaya çıkan ve beynin dilden sorumlu alanlarında hasarlara neden olan bir hastalıktır. Birçok insanda beynin dil alanları, sol yarım kürede gerçekleşmektedir. Hasarın lokasyonuna göre dizartri ve apraksi de hastalığa eşlik edebilir.

Afazinin Belirtileri Nelerdir?

  • Konuşma güçlüğü
  • Kendini ifade etmede güçlük
  • Söyleneni algılamada güçlük
  • Uygun kelimeleri bulmada güçlük
  • Konuşurken garip ve uygun olmayan kelimeler kullanmak

Afazi Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi belli başlı faktörlere göre uygulanmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır: Hastanın yaşı, beyin hasarının etkeni, afazinin türü, beyin lezyonunun konum ve büyüklüğü.

Afaziye sahip bireylerde dil ve konuşma terapisi uygulamaları yapılmaktadır. Bu sayede hastalığın belirtileri azaltılması amaçlanmaktadır. Konuşma terapistleri hastalarla buluşarak düzenli aralıklarla konuşur ve bilişsel becerilerin gelişmesine yardımcı olurlar.

Editörün Seçimi

Dağınık Beyin Sendromu Nedir?

Çocuğun Konuşma Gelişimini Hızlandırmak İçin Bunları Yapın!

Önceki İçerikDağınık Beyin Sendromu Nedir?
Sonraki İçerikDomuz Gribi Nedir?
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz