Anamnez Nedir? Hastanın mevcut ya da geçmiş hastalıkları hakkında bilgi sahibi olmak ve bu veriler ışığında doğru bir tanıya varabilmek için anamnez almaya ihtiyaç duyulur. Peki anamnez nedir? İşte anamnez almanın önemi.

Anamnez Nedir?

Günümüzde teknolojik gelişmelerin sağlık kurumlarında etkin kullanılması sayesinde, hastayla ilgili tüm veriler elektrik bilgi yönetim sisteminin ilgili bölümlerine kaydedilerek listelenmektedir.

Anamnez alma en önemli tanı yöntemlerinden biri olmakla beraber, hasta muayenesinin de ilk basamağını oluşturur. Doğru bir tanıya varabilmek için, mutlaka geniş kapsamlı bir anamnezden yararlanılması gerekir.

Kronolojik olarak hastanın yakınmaları, bu yakınmaların birbirleriyle olan ilişkileri, öz ve soy geçmişi, alışkanlıkları ve sistemlerin sorgusunu kapsayan anamnezde; tanı için hangi laboratuvar incelemelerinin gerekli olduğuna ilişkin bir bilgi edinilebilir. Ayrıca bu yöntemle tanıya da varılabilinmektedir.

Anamnez Nedir? - Anamnez Nedir1

Anamnezin önemi nedir?

Hastanın öyküsünün alınması; inceleme bulgularının sağlıklı bir şekilde elde edilerek doğru bir tanıya ulaşmak açısından önem arz eder. Bu bağlamda anamnez (öykü) alma, laboratuvar testleri kadar önemli olup; hastanın kişiliğini, hastalığın hastayı ve ailesini nasıl etkilediğini, varsa başka spesifik bulguların varlığı ve hastanın çevresel (sosyal) bilgilerini de verir. Bu sayede sağlık personeliyle hasta ilişkisi güçleneceği gibi aynı zamanda tanı koymada da yol gösterici bir adım atılmış olur.

Anamnez sayesinde; hastanın asıl şikayetinin belirlenmesi, mevcut hastalık ve yaralanmalarının (durumunun) anlaşılması ve geçmiş tıbbi hikayesinin alınması kolaylaşır. Hasta öyküsünü yazarken; kendini tam olarak nasıl hissettiğini, şikayetlerinin en son ne zaman başladığını ve yakınmalarını basit cümlelerle ifade edebilir. Bireye sorular sorularak hastalığın kronolojik seyrinin belirlenmesi amaçlanır.

Semptomlar başlangıçtan itibaren kronolojik olarak sınıflandırılmalıdır. Hastalığın başlangıç zamanı, daha önceki doktora gidilme zamanı ve bu iki durum arasında geçen süre kaydedilmelidir. Bazen hastalar güvenli ve yeterli bir anamnez veremeyebilirler. Bu durumda gerekli bilgiler hastaların yakınlarından ya da arkadaşlarından alınabilir.

Örneğin; ani olaylar ve olağan dışı durumlarda görgü tanıklarından/arkadaş ya da yakınlardan anamnez alınması da faydalı olabilir. Merkezi sinir sistemi hastalıklarına sahip bireylerde, hasta yakınları ya da görgü tanıklarıyla da görüşülmeye hazırlıklı olunmalıdır.

Önceki İçerikRinoplasti Nedir?
Sonraki İçerikPiyano Çalmanın Çocuklar Üzerine İnanılmaz Etkileri
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz