Androstenedion nedir

Androstenedion Nedir? Testosteron ve östrojenin yıkımı sırasında ortaya çıkan ve testosterona ve östrojene dönüşen ara maddeye Androstenedion denir. Bir tür hormon olan androstenedion, testosteron hormonunun seviyesini arttırır.

Androstenedion Nedir?

Androstenedion hormon takviyesi neden bazı kişilere yasaktır?

Androstenedion

Androstenedion, erkeklerde testosteron seviyesini arttırarak cinsel arzu ve performansı arttırma, atletik performans ve enerjide yükselme ve egzersiz sonrası yenilenmede hızlanma gibi etkilere sebep olur. Bu hormon tüm bu özelliklerinden dolayı doping olarak kabul edilmektedir ve sporcularda kullanımı yasak olan maddeler arasındadır.

Androstenedion testi neden yapılmaktadır?

Androstenedion

Hirşutizm (vücutta aşırı tüylenme görülmesi), erken genital kıllanma ve kadınlarda erkeklik özelliklerinin görülmesi (virilizm) durumlarında hormonlara bakılması gerekir. Ergenlik zamanının erken veya geç olması, kısırlık ve cinsel işlev bozukluklarında da yine hormon testi yapılır.

Androstenedion Yüksekliği ve Düşüklüğü Hangi Hastalıklara Sebep Olur?

Androstenedion

 Fazlalığında Görülen Bazı Hastalıklar Şunlardır:

  • Böbrek üstü bezlerinde görülen tümörler
  • Polikistik over sendromu: Kadın östrojen ve progesteron hormonlarında oluşan bir düzensizlik sonucu, yumurtalıklarda birçok küçük iyi huylu tümör oluşması durumudur.
  • Konjenital adrenal hiperplazi: Adrenal kortekste, kortizol üretimi için vücuda gerekli olan 5 önemli enzimden birisidir.
  • Cushing sendromu: (Ayrıca Cushing  Hastalığı adlı yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz)
  • ACTH hormonu üretebilen tümör ve kanserler

Androstenedion

Azlığında Ortaya Çıkan Bazı Hastalıklar Şunlardır:

  • Adrenal yetmezlik (böbrek üstü bezlerinde yetersizlik)
  • Over yetmezliği
  • Orak hücreli anemi

Androstenedion hormonu, atletik özellikleri arttırdığından vücut geliştirmede de kullanılmaktadır. Dikkatli kullanılması gereken bu hormon testosteron ve östrojen seviyesini arttırarak ciddi yan etkilere sebebiyet verebilir.

Androstenedion Nedir? - giphy

Prostat ve meme kanseri gibi bazı kanser risklerinin de artmasına sebep olan Androstenedion, erkeklerde sperm üretiminde azalmaya sebep olabilir. Ayrıca testislerde küçülme, ağrılı ereksiyon, davranış bozukluğu ve kalp rahatsızlıklarına da neden olabilmektedir.

Kadınlarda ise aşırı kıllanma, ses kalınlaşması, erkek tipi kellik, sivilcelerde artış, depresyon ve erkeksi özelliklerin ön plana çıkmasına neden olmaktadır.

Androstenedion Nedir adlı yazıyı okumayı bitirdiyseniz; 

Takıntılar ile Yaşamak (Obsesif Kompülsif Bozukluk)

Son Zamanlarda Adından Sıkça Söz Ettiren Şarbon Hastalığı Hakkında Ne kadar Bilgilisin?

Kahve Aşkına! Okurken Gözlerinizden Kalpler Çıkaracak En Lezzetli Kahve Tarifleri

VenForLife

Önceki İçerikReflü Nedir?
Sonraki İçerikYeşil Çayın Faydaları
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz