Antibiyotikleri doğru kullanın. Günümüzde antibiyotikleri doğru kullanmanın önemi, bakterilerin her geçen gün direnç geliştirmesiyle daha da önemli hale gelmiş durumda. Her yıl yanlış antibiyotik kullanımına bağlı olarak binlerce insan doğrudan ya da dolaylı olarak yaşamını yitirmektedir.

Aşağıdaki yönergeleri uygularken bunun bir doktor önerisi olmadığını ve her zaman ilaç kullanmadan önce uzman doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın.

Bilinçli ve akıllı bir antibiyotik kullanımı doktor kontrolünde başlanılmalıdır. Antibiyotikleri doğru kullanmak için bu öneri gözardı edilmemelidir.

Antibiyotikleri Doğru

Antibiyotikler rastgele kullanılmamalıdır. Sadece bakteriyel olduğu kanıtlanan hastalıklarda kullanılmalıdır.

Antibiyotikleri Doğru

Mecbur kalmadığınız sürece geniş etkili antibiyotiklerden kaçının.

Antibiyotikleri Doğru

Tedaviyi asla yarıda kesmeyin.

Antibiyotikleri Doğru

Tedaviye başladıktan 1-2 gün sonra kendinizi daha iyi hissetseniz bile tedavi sürecinin tamamını devam ettirmeniz gerekir. Bakterilerin tamamen yok edilmesi ancak bu şekilde mümkün olmaktadır.

Antibiyotikleri Doğru

Direnç gelişmesini istemiyorsanız ilacın kullanım saatlerine dikkat etmelisiniz.

Antibiyotikleri Doğru

Antibiyotiklerin çoğu karaciğer ve böbrek yoluyla vücuttan atılırlar. Bu yüzden karaciğer ve böbrekte tahribat yapılabilmektedir.

Antibiyotikleri Doğru

Böbrek ve karaciğer hastalarında, antibiyotik tedavisi gerekiyorsa düşük dozlu veya böbrek-karaciğer atılımı olmayan ilaçlar tercih edilmelidir.

Arta kalan ilacı saklamayın. Asla antibiyotiklerden kalanları kullanmayın.

Antibiyotikleri Doğru

Zamanından önce bırakılmamalıdır.

Antibiyotikleri Doğru

vgr

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz