Antrenman Sonrası Kas Ağrıları İçin Ne Yapılmalıdır?

Antrenman Sonrası Kas Ağrıları İçin Ne Yapılmalıdır? Spor sonrası kas ağrıları pek çok kişinin yaşadığı bir ağrı türüdür. Kasların büyümeleri için mikro yırtıklar şarttır. Sporda kaslarımızı zorladığımız zamanlarda kaslarımızda yırtılmalar meydana gelir, bu yırtılmalar dinlenirken onarılır ve onarılırken de büyümektedir.

Özellikle spora yeni başlayan biriyseniz bu ağrıları daha fazla yaşamanız gayet normaldir. Bunun sebebi ne diye soracak olursanız, kaslarınızın bu duruma alışık olmamasıdır. Kas ağrıları birden yok edilmiyor olsa da, ağrı süreci bazı yollarla hızlandırılabilir.

Antrenman Sonrası Kas Ağrıları İçin Ne Yapılmalıdır?

Dinlenme

Ağrıyan kası dinlendirme, üstüne gitmemek, zorlamamak gerekir. Ağrılarınız genellikle 3 veya 4 gün içerisinde azalarak sona erecektir. Ağrılarınız 4-5 gün geçmesinin ardından hala dinmedi ise, üstüne gitmek yerine bir doktora görünmek sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Su Tüketmek

Vücudunuzun doğal su dengesini korumak, sporcular ve vücut için çok önemlidir. Suyun vücuda tartışılamayacak kadar çok yararı vardır. Bol sıvı tüketerek vücudun kendini onarım sürecini hızlandırabilirsiniz.

Ağrıyan Bölgeye masaj ve Esneme hareketleri

Antrenman sonrasında ve ağrılarınızın devam ettiği günlerde iyileşme sürecinizi hızlandırmak için esneme hareketlerini yapmak, kasları açarak kan dolaşımının kaslarınızın içine süzülmesini sağlayarak ağrı sürecinizi hızlandırabilir ve masaj ile kan dolaşımını arttırabilirsiniz.

Gıda Takviyeleri Kullanımı

BCAA vücudun kendi üretemediği esansiyel amino asitlerdir ve dışarıdan alınması gereklidir. BCAA kas gelişimi ve ağrı sürecini hızlandırmada oldukça faydalıdır. Kullanım zamanları ise hem antrenman hem de antrenman yapılmayan günlerde kullanılabilir. BCAA kullanımı ağrı sürecinin azalmasında ve kas inşasının artmasında oldukça etkilidir. Kullanmanız sizin için faydalı olacaktır.

Sıcak-Soğuk Tedavisi

İlk 48 saat sıcak soğuk duş yapmak kan dolaşımını arttırır. Ağrı süreciniz hızlanır. Antrenman sonrası ilk 48 saat içerisinde ağrıyan bölgeye buz koymak size iyi gelebilir.

VenEraX

VenTeam

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz