Motivasyonunuzu arttırmanın yolları. Yaşantınızdan memnun değilseniz, sürekli bir şeyleri erteliyorsanız, motivasyonunuz sürekli düşükse, bir işe başlayacağınız gün bir türlü gelmiyorsa, planlı olamıyorsanız hayatınızı gözden geçirmeniz gerekiyor. Hayatınızı, alışkanlıklarınız değiştirmek kolay değildir ancak imkansız da değildir!

Yaşantınızda memnun olmadığınız şeylerin bir listesini çıkarıp bunları düzeltme veya değiştirme yollarını aramalısınız. Motivasyonunuz bazı etkenler yüzünden düştüğüne inanıyorsanız; çevresel koşullarınızı düzenleyebilirsiniz, planlamaya önem verebilirsiniz, ertelemeye son vermelisiniz, yaşantınızda düzensiz olan şeyleri bulup uzaklaştırarak motivasyonunuzu tekrardan yükseltebilirsiniz.

Motivasyonun düşük olmasındaki en önemli sebeplerden biri ise zihninizde oluşturduğunuz negatif düşüncelerdir. Hayat enerjisini hızlı tüketmiş insanlar yaptıkları işlere ve hayata odaklanmakta zorlanmaktadırlar. Sürekli olarak olumsuz düşünen insanlar bir şeyi başaracaklarına inanmazlar. Zamanı da iyi değerlendiremezler.

Bunun aksine başarılı olan insanlar hedeflerine odaklanan insanlardır.

Motivasyonunuzu arttırmanın yolları

İnanmak: Hayatınız boyunca verdiğiniz en büyük mücadele kendiniz ile yaptığınız mücadeledir. Kendinize inanırsanız ve güvenirseniz, çevrenizdeki insanlar da size inanır ve güvenir. Motivasyonunuz yüksek olması için inancınızın ve özgüveninizin güçlü olması gerekmektedir. ” Bunu başarabilirim, bu işe başlayabilirim ve başarılı olabilir” gibi düşüncelere inanarak başladığınız işlerde daha verimli, başarılı ve daha hızlı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Eğer ki başarısız olursanız, moralinizi bozmamanız, deneyimlerden ders çıkarmanız ve bir sonraki hedefiniz için kendinizi tekrardan motive etmeniz gerekmektedir.

Çevrenizde bulunan insanların başarılarını görmek ve azimlerini örnek almak, başkaları başarabiliyorsa bende başarabilirim diyebilmek.

Başarılması zor hatta imkansız gibi gözüken şeylerin başarılmasını anlatan filmler, videolar izlemek, başarı hikayelerini okumak.

Güne başlarken gününüzün iyi geçeceğine dair olumlamalar yaparak, kafanızdaki olumsuz düşünceleri bir kenara bırakmanız gerekmektedir.

Yaşamış olduğunuz sıkıntıların ve üzüntülerin geçici olduğunu unutmamanız gerekir.

Unutmayın sizden daha kötü durumlarda olan insanlar da var!

SABAH MOTİVASYONU İÇİN TIKLAYIN

Yapamam, mümkün değil, asla, imkansız, yarın başlarım gibi olumsuz cümle ve kelimeleri hayatınızdan çıkarın!

Hayatınızda olabilecek iniş-çıkışlara hazırlıklı olmanız gerekmektedir.

Spor yapmak, kendinize bakmak.

Sizi motive ettiğini düşündüğünüz birkaç müzik belirleyip ihtiyaç duyduğunuzda dinlemek.

Başarılı olduğunuz bir olay sonrasında sizi mutlu ettiğine inandığınız şeyleri yaparak kendinizi ödüllendirin.

Sizi motive edeceğine inandığınız ve sürekli gözünüzün önünde bulundurabileceğiniz resim ya da objeleri kullanmak.

Değişimlere açık olmak, yeniliklerden korkmamak.

Sahip olduklarınızın değerini bilmek.

Kendinize güvenmek ve inanmak, özgüveninizi kaybetmeden yaşamak ve cesaretli olmak.

Kendinizi iyi tanımanız gerekmektedir. Güçlü yönlerinizi daha çok besleyip, zayıf olan yönlerinizi geliştirip olumlu yönde güçlendirmek.

Stresten uzak durmaya çalışmak ve işlerinizi son ana bırakmamak. Bunun için zaman kontrolünü doğru yapmanız gerekmektedir.

Burası da hoşunuza gidebilir

Kadın & Çocuk Blogu

VenEraX

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz