Arnold Schwarzenegger ve Dwayne Johnson Desteklerini Yolladı. George Floyd’un ölümünden sonra Arnold Schwarzenegger ve Dwayne Johnson desteklerini yolladı. Amerika’nın şu anda zor zamanlardan geçtiğini biliyoruz.

Vücut geliştirme topluluğu Arnold Schwarzenegger’in bu konular hakkında neler söyleyeceğini merak ediyordu. Ayrıca, siyasi bir geçmişi olduğu için bu konudaki fikirleri daha da önemli bir hale geliyor.

Arnold en sonunda sessizliğini bozdu ve dünyada yaşanan bu durumla ilgili açıklama yaptı. Protestoculara Instagram hesabı üzerinden destek verdi. Kendi mücadelelerini ve kendisinin de göçmen olmasından dolayı ABD’deki diğer insanlar için eşit hakları istediğini belirtti.

Ten rengi ne olursa olsun, beni 1968 yılında buraya getiren sınırsız fırsatın her Amerikalı için olmasını istiyorum. 

 

Sokaklarda gördüğümüz protestocular Amerika’dan nefret etmiyor. Bizden daha iyi olmamızı istiyorlar. Artık sesi olmayan Amerikalı dostlarımız adına konuşuyorlar. Ahmaud Arbery, Breonna Taylor, George Floyd  ve diğerleri.

Arnold Schwarzenegger ve Dwayne Johnson Desteklerini Yolladı

Bu durum hakkında düşüncelerini dile getiren tek kişi Arnold olmadı. Hollywood süperstarı Dwayne Johnson, George Floyd’un ölümü sonucunda öfkelenen insanlara destek olmak için Instagram hesabına gitti. Ayrıca, ırkçılık ve bu ulustaki bölünmenin sona ermesi için ricada bulundu.

View this post on Instagram

Past few days I’ve been stunned trying make sense of George Floyd’s death. The video. The plea for breath. The callous response. The racism. The killing. This is our ongoing disease. I’ve had cops in my family. Good men. And there’s a cop code, granting you the authority to use force if your life is in danger. But when a man is handcuffed, on the ground, no longer a threat, with your brothers in arms standing around watching and he struggles to say, “please I can’t breathe” when your knee is on his neck.. not his back, but his neck – cutting off his air. Cop code must become moral code. Ethics code. HUMANITY code. Knowing that if you don’t ease up, then that man is going to die. So when you decide to not ease up, your intention is to kill. And that’s what this was. George Floyd, said “officer I can’t breathe” as he struggled for air. He said these words a total of 15 times. Not once. Not twice. 15 times. These officers will be charged, I’m positive of that. Held accountable. But then where’s the greater accountability? The leadership to healing. More importantly, the leadership to EQUALITY. We ultimately win when we can normalize equality. I’m so sorry to the Floyd family. My heart breaks for you. Let the process begin now. #JusticeForGeorgeFloyd #NormalizeEquality

A post shared by therock (@therock) on

Past few days I’ve been stunned trying make sense of George Floyd’s death.
The video.
The plea for breath.
The callous response.
The racism.
The killing.
This is our ongoing disease.
I’ve had cops in my family.
Good men.
And there’s a cop code, granting you the authority to use force if your life is in danger.
But when a man is handcuffed, on the ground, no longer a threat, with your brothers in arms standing around watching and he struggles to say, “please I can’t breathe” when your knee is on his neck.. not his back, but his neck – cutting off his air.
Cop code must become moral code.
Ethics code.
HUMANITY code.
Knowing that if you don’t ease up, then that man is going to die.
So when you decide to not ease up, your intention is to kill.
And that’s what this was.
George Floyd, said “officer I can’t breathe” as he struggled for air.
He said these words a total of 15 times. Not once. Not twice.
15 times.
These officers will be charged, I’m positive of that.
Held accountable.
But then where’s the greater accountability?

The leadership to healing.
More importantly, the leadership to EQUALITY.
We ultimately win when we can normalize equality.
I’m so sorry to the Floyd family. My heart breaks for you.
Let the process begin now.

VenEraX

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz