Bademcikler ve küçük çocuklar. Onlarca yıldır böyle bir inanış vardı. Bademcikleri alınan çocuklar büyük zararlara da uğramamış gözüküyordu. Ancak bademcikler bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynamaktadır. Bunlarda çok sayıda koruyucu hücre üretilmektedir.

Bademcikler, yemek ve nefes borusunun girişindeki konumları ile, Waldeyere halkası adı verilen lenfatik dokuların bir parçasıdır ve bu dokular mikroorganizmaları nefes yollarından ve sindirim sisteminden uzak tutmaya yaramaktadır.

 

Peki bademcik neden şişer?

Bademciklerin virüs ya da bakterilerle enfekte olması sonucu boyutunun artması bademcik şişmesi olarak hissedilmektedir. Ateş, boğaz ağrısı, yutmada güçlük, ağızda kötü koku, halsizlik, boyun bezelerinde şişme gibi şikayetler de eklenebilir.

 

Bademcik ameliyatlarının mevsimi var mıdır?

Bademcik operasyonları her mevsim yapılabilmektedir ancak yaz aylarının çok sıcak günlerinde uygun değildir. Operasyon sonrasında ağrı sebebi ile ufak çocukların sıvı alımı kısıtlanabilir ve komplikasyon oranı artabilir. Kış ve ilkbahar ayları daha uygundur.

Dr. Ahmet Erdem Kılavuz, geçirilen iltihapların sebepleri ve vücuda etkileri araştırıldıktan sonra aşağıdaki durumlar geliştiği taktirde ameliyat önerildiğine dikkat çekmektedir.

  • Üst solunum yolu, bademcik ve geniz eti büyüklüğü nedeni ile tıkanan ve buna bağlı olarak “uyku apnesi” olarak da bilinen uykuda kısa süreli solunumun durması sorunu gelişmiş ise.
  • Bademcik çevresinde abse varsa. Tekrarlayan bademcik abseleri derin boyun dokularına, göğüs boşluğuna kadar ilerlediklerinde yaşamı tehdit edebilmektedir.
  • Son bir senede 7 kez veya son 2 senede yıl başına 5’er defa veya son 3 yılda yıl başına 3’er kez ya da daha sık ateşli bademcik iltihaplanması geçirmiş ise.
  • Bademcik ve geniz eti iltihaplanmasına bağlı olarak sık sık orta kulak iltihabı geçiriliyorsa.
  • Kalp kapakçık sorunu varsa.
  • Bademcikler, çocukların beslenmelerine ve solunumlarına engel olacak kadar büyüdüyse.

vgr

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz