Büyümenin izlenmesi yalnızca sağlık sorunlarının saptanmasına ve tedavi edilmesine yönelik değildir. Yapılan takipler sayesinde izlemenin ana amacı olan sağlıklı büyüme sürecinde süreklilik yakalanır. Bebeğin büyüme ve gelişmesi izlenirken dikkat edilecek bazı ilkeler şunlardır:

Bebeğin Büyüme ve Gelişmesinin İzlenmesi. Büyümenin izlenmesi yalnızca sağlık sorunlarının saptanmasına ve tedavi edilmesine yönelik değildir. Yapılan takipler sayesinde izlemenin ana amacı olan sağlıklı büyüme sürecinde süreklilik yakalanır. Bebeğin büyüme ve gelişmesi izlenirken dikkat edilecek bazı ilkeler şunlardır:

Bebeğin Büyüme ve Gelişmesinin İzlenmesi - Bebeğin Büyüme ve Gelişmesinin İzlenmesi1

Bebeğin Büyüme ve Gelişmenin İzlenmesi

  • 1. basamak sağlık hizmetinin en önemli amacı, çocuklarda büyümenin doğru bir şekilde izlenmesidir.
  • Büyümenin izlenmesi, sağlık personelinin belirli zamanlarda çocuk ve ailesiyle bir araya gelme sürecini kapsar. Böylece anne ve babalarla iletişim kurma, doğru beslenme ilkeleri ve varsa sağlık sorunlarının çözülmesi de kolaylaşır.
  • Büyüme hep aynı tempoda ilerlemeyebilir. Çocuğun büyümesi esnasında meydana gelen büyüme atakları ve birtakım yavaşlamalar söz konusu olabilir. Bu nedenle aralıklı ölçümlerin yapılması gerekir.
  • Sağlıklı çocuklar genetik yapıya bağlı olarak boy, vücut yapısı ve fizyolojik açıdan birbirlerinden farklı olabilirler.
  • Büyümenin izlenmesi doğumdan önce ultrasonografi ile mümkün olmaktadır.
  • Sağlıklı bir çocuk gelişiminin değerlendirilmesi için ilk izlem ve ölçümler doğumda yapılır. Bu ölçümden sonraki ölçümler 15. günde ve ilk ayın sonunda yapılmalıdır. 1 aydan sonra ilk 6 ay içerisinde ayda bir kez, 6-24 ay arasında 3 ayda bir, 2-3 yaş arasındayken 6 ayda bir ve 4 yaş tamamlanana kadar yılda bir kez yapılmalıdır.
  • Büyümenin izlemi sağlanırken bebeğin beslenme durumu da göz önünde bulundurulmalı ve uygun değerlendirilmeler sağlanarak eğitimler verilmelidir.

VenForLife

Önceki İçerikKol Kasları Anatomisi
Sonraki İçerikMama ile Beslemede Dikkat Edilecek Noktalar
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz