Bebeğin Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır? 0-3 yaş dönemi zihinsel gelişimin ve sağlıklı büyümenin doğru gerçekleştirilmesi için önemli bir dönemdir. Özellikle beyin gelişimi için bu dönem oldukça kritik bir önem taşır. Peki, bebeğin uyku düzeni nasıl olmalıdır?

Bebeğin Uyku Düzeni

Bebeğin uyku düzeni nasıl olmalıdır ?

Uyku bebeklerin temel bir gereksinimi olup, beyin gelişiminin büyük bir kısmı bu dönemde gerçekleşir. Büyüme ve gelişmeyi sağlayan hormonlar uyku sırasında salgılanmaktadır. Bebeğin, karanlıkta uyuduğu esnada melatonin hormonu salgılanır. Bebeğin çalışmayan kasları ise uyku sırasında çalışarak enerji toplar.

Bebeğin Uyku Düzeni

Yenidoğan bebekler günde 17-18 saat uyurlar. 1. aya ulaştıklarında günde 16-17 saat uyurlar. 3. ve 4. aya ulaşan bebeklerin uyku süresi büyümeye bağlı olarak azaldığından, 15 saat kadar uyurlar.

Bebeğin uyuduğu ortam sessiz, güvenli, güneş gören, temiz, nemsiz ve havalandırılabilen bir oda olmalıdır. Çocukların yatak odalarının ısısı 18 derece, yenidoğan ve bebeklerin ise 22-24 dereceden düşük olmamalıdır.

Bebeğin Uyku Düzeni

Bebek uyurken sırt üstü ya da sağ tarafına yatırılmalıdır. Eskiden bebekler yüz üstü yatırılırdı. Ancak günümüzde yapılan araştırmalar gösteriyor ki, bu pozisyon ani bebek ölümlerini arttırabilen bir etken olmakta.

Güvenli bir uyku için

  1. Emzik kullanılacaksa uzun bağcığı olanları tercih etmemelisiniz.
  2. Bebeğin yatağı pencerenin kenarında olmamalıdır.
  3. İçi doldurulan tüylü oyuncaklar bebeğiniz için alerji faktörü olacağından, yatak odasında tutmamalısınız.
  4. Bebeğin yanında ya da odasında hayvan bulundurmayın.
  5. Bebeğin yatağında elektrikli battaniye ve sıcak su torbaları kullanmayın. Bunlar yanıklara sebep olabilir.
  6. Elektrikli oyuncak ve lambaları bebeğinizden uzak tutun.
  7. Yatağın üzerine oyuncak asmayın.

VenForLife

Önceki İçerikÇocuğun Konuşma Gelişimini Hızlandırmak İçin Ailelere Tavsiyeler
Sonraki İçerikNew Zealand Pro 2019 March
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz