Bebek Masajı Hazırlığı. Anne ve bebek arasındaki duygusal bağın gelişmesini sağlayan bebek masajı, daha çok yakınlaşmayı sağlayan bir iletişim yoludur. Çünkü dokunma duyusu bebeğinizin rahatlamasını sağlamaktadır.

Yapılan araştırmalar; dokunmanın vücut savunma sistemini uyarıp, antikor üretimini arttırarak bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ortaya koyuyor. İşte, bebek masajı hazırlığı.

Bebek Masajı Hazırlığı - Bebek Masajı Hazırlığı2

Özellikle gaz ve dışkılama problemi yaşayan bebeklere masaj iyi gelmektedir. Masaj sayesinde büyük ölçüde rahatlayan bebeğin aynı zamanda kan dolaşımı da hızlanmaktadır. Ayrıca masajın anne üzerine de etkileri vardır. Bunlardan bazıları; bebeğini okşayan ve dokunan annenin rahatlaması sayesinde prolaktin hormonu salgılanır ve annenin rahatlaması da söz konusudur.

Bebeğinizin üşümemesi için masaj yapılan bölge sıcak olmalıdır. Ayrıca masaj yapılan bölgede hava akımı bulunmamalıdır. Yere battaniye ve yumuşak bir örtü sererek bebeğin rahatlığını sağlayabilirsiniz. Hem de altını kirletme durumunda koruyucu olacaktır.

Bebek Masajı Hazırlığı - Bebek Masajı Hazırlığı1

Masaj sırasında bebeğinizin ilgisini çekecek materyaller ortamdan uzak tutulmalıdır. Bu materyaller masajın kalitesini etkileyerek dikkatin dağılmasına ve bebeğinizin huzursuz olmasına yol açabilir. Ayrıca bebeğin anneyle olan iletişimini koparmasına neden olabilir. Dikkat çeken oyuncak gibi materyalleri bebeğin görme alanından uzak tutmalısınız.

Masaj yapacak kişinin de bazı hazırlıklar yapması gerekir. Masaj yaparken bebeğin cilt hassasiyeti göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle takılar çıkarılmalı ve tırnaklar kısa olmalıdır.

Bebek Masajı Hazırlığı

Bebek, hazırlanan örtünün üzerine yatırılmalı ve soyulmalıdır. Bebeğinize giydireceğiniz giysilerin ortamda hazırda bulunması gerekir. Böylece masaj sonrası uzun süre çıplak kalmaya bağlı ısı kaybı önlenmiş olur. Masajdan önce bebeğin altı kirliyse değiştirilmeli ve masaja başlanmadan önce eller ılık suyla yıkanmalıdır. Bebeğinizin üşümemesi için masaj öncesi ellerinizi ısıtmalısınız.

Masajın rahat bir şekilde geçmesi için yumuşatıcı ya da losyonlar yakın bir yerde bulunmalıdır. Masaja başlamadan önce bebeğin vücudu ve eller yağlanmalıdır. Bebekle tüm masaj sırasında yumuşak bir ses tonuyla konuşulmalıdır. Daha rahat bir masaj deneyimi için bebeğinize şarkı söyleyebilirsiniz. Böylece anne ve bebek etkileşimi daha güçlü olacaktır.

Önceki İçerikHemogram Testi Nedir?
Sonraki İçerikJinekolojik Muayene Nedir?
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz