Bebeklerde Vücut Banyosu Nasıl Yaptırılmalıdır? Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişimi için vücut banyosunun doğru bir şekilde yapılması gerekir. Peki, bebeklerde vücut banyosu nasıl yaptırılmalıdır?

Bebeklerde Vücut Banyosu Nasıl Yaptırılmalıdır?

Bebeklerde Vücut Banyosu

Öncelikle malzemeleri hazırlayın. (Hangi malzemeleri kullanacağınızı bilmiyorsanız bu yazımıza göz atabilirsiniz; Bebek Banyosunda Bunlara Dikkat Edilmeli). Ellerinizi yıkadıktan sonra bebeğinizin giysilerini çıkartın ve bebeğinizi havluya sarın.

Banyo küveti, vücut mekaniğine uygun olacak şekilde ayarlanmalıdır. Bunun için bel hizasına denk getirilmelidir. Dirsek veya bileğin iç kısmıyla ya da bir termometre yardımıyla banyo suyunun ısısını kontrol edin.

İlk olarak yüz temizliğiyle banyoya başlamalısınız. Yüz temizliğinde önce gözler silinmelidir. Ardından temiz suyla ıslattığınız bir pamuk ya da bezi yüzün ortasından dışarı doğru silmelisiniz. Burun, kulak çevresi ve kulakların arkasını da aynı şekilde silin. Kulak içlerini temizlemek için kulağın içine asla bir şey sokmamalısınız. Kulak kiri kolay görünen bir bölgede ise el yardımıyla alınarak uzaklaştırılabilir.

Bebeklerde Vücut Banyosu Nasıl Yaptırılmalıdır?

Bebeğinizin alt bezini çıkarın. Eğer gerekiyorsa genital bölge temizliği yapın. Bebeğin korkmasını engellemek açısından önce bebeğin ayakları yıkanmalıdır. Daha sonra da vücudu küvetin içine sokulur. Böylece bebeğinizin suya alışmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bir kolunuzla bebeğin başının altından geçerek koltuk altından sıkıca kavrayın. Diğer elinizle de bacak ve popo altından tutun. Bebek küvete başı ve boynu dışarıda kalacak şekilde yerleştirilmelidir. Büyük bebekler oturur pozisyonda yıkanabilir.

Koltuk altından ve boynu kolun üzerine yaslanmış olarak tutmalısınız. Bu aşamada bebek file üzerine yatırılabilir. Bebeğin cildine uygun olan sıvı banyo ürününü kullanın. Hafif hareketler ile bebeğin vücudunu yıkayarak durulayın.Bebeklerde Vücut Banyosu Nasıl Yaptırılmalıdır?

Bebek yine bir el koltuk altından desteklenerek tutulmalı ve yüzüstü çevrilerek sırt ve bacaklarının yıkanması sağlanmalıdır. Saçlar ve başlar en son yıkanmalıdır.

Bebek küvete koyulduğu şekilde sıkıca tutularak sudan çıkarılır ve temiz havlu üzerine yatırılır. Bebeğinizin cildi hassas olduğundan, hızlı bir şekilde yumuşak havluyla tüm vücudu kurulanır. Kurulama işleminde özellikle koltuk altları, kasıklar ve enseyi iyice kurulamaya özen gösterin.

Son olarak genital bölgeyi de kuruladıktan sonra temiz bir bezi bağlayın ve bebeğinizi hızlı ve hassas bir şekilde giydirin. Malzemeleri kaldırarak işlemi sonlandırın.

VenForLife

Önceki İçerikBebek Banyosunda Bunlara Dikkat Edilmeli
Sonraki İçerik2019 West Asian Championship
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz