Yetersiz ve sağlıksız beslenme biçimi çoğu hastalıkta olduğu gibi solunum sistemi hastalıklarının da ortaya çıkmasında risk faktörleri arasında sayılmaktadır. Astım hastaları yeterli ve dengeli beslenmenin yanı sıra aldıkları tedavi süresince ilaçlarını doktorun kontrolü dahilinde kullanmalıdır. Astım ve beslenme ilkeleri nelerdir, nasıl olmalıdır sizin için derledik.

Astım hastaları genellikle kendisini rahatsız eden kuru öksürük, balgam, nefes darlığı ve göğüste baskı hissi yaşadıklarını dile getirirler.

Astım Hastaları

Astım günümüzde yaygın görülen akciğer hastalıklarından bir tanesi olmakla beraber yaşam kalitesini de olumsuz anlamda düşürmektedir.

Astım Hastaları

Astım hastaları bu besinlerden uzak durmalıdır:

Astım hastalığını tetikleyen unsurlardan birisi tuzlu ve baharatlı gıdaların tüketilmesidir. Tuz ve baharat oranı yüksek olan gıdaların çok sık tüketilmesi sodyumun artmasına ve astımın tetiklenmesine sebep olur.

Öğünler arasında ve gün içerisinde sıklıkla tüketilen cips, tuzlu krakerler, işlenmiş peynir ve türevleri, şarküteri ürünleri ve hazır çorba gibi gıdaların tüketilmesi astım ataklarını tetikler. Bu sebeple astım hastalarının bu gıdaları daha az tüketerek tedavi sürecine olumlu yönde katkı sağlamaları gerekmektedir.

Astım Hastaları

Astım ataklarını tetikleyen besin gruplarından biri de aşırı yağlı gıdalardır. Yağ oranı yüksek olan özellikle kebap ve et yemeklerinin baharatlı gıdalarla birlikte alınması da astım ataklarını tetikler.

Yağlı ve ağır yemeklerin yerine çoğunlukla hafif ve sindirimi kolay besinlerin tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Tercih edilen sebzelerin etkileri de oldukça önemli olmakla beraber, fasulye ve karnabahar gibi gaz yapıcı sebzelerin tüketiminden uzak durulmalıdır.

Kalp ve damar sağlığını olumsuz etkileyen doymuş yağlar, oldukça sağlıksız olup bağışıklık sistemini de olumsuz yönde etkilerler. Ayrıca trans yağ içeren gıdalardan da kesinlikle uzak durulması gerekir.

Astım Hastaları

Ancak bunları tüketebilirsiniz

İçerik bakımından zengin olan ve sindirimi kolay olan besinleri tercih etmek, hastalığın tedavi sürecinde büyük rol oynamaktadır. Özellikle lif bakımından zengin sebze ve meyveleri tüketmek, astım ataklarının azaltılmasında ilaçlara ek olarak katkı sağlar.

Yine antioksidan bakımından zengin meyve sebzeleri tüketerek de vücudunuzu koruyabilirsiniz. Ayrıca E vitamini bakımından zengin gıdaları tercih edebilir, böylece akciğer sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Ayrıca bu yazılara da göz atmayı unutma!

8 Haftada Yaza Hazır Ol

Saat alarmına ihtiyacım yok. Fikirlerim uyandırıyor beni

Önceki İçerikAlerjik Astımın Bu Belirtilerine Dikkat
Sonraki İçerikSkolyoz Bu Belirtiler İle Ortaya Çıkıyor
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz