Biber acı değildir. Hepinizin bildiği gibi acı, tatlının tersidir ve acıya örnek olarak kininin ya da greyfurtun tadı örnek gösterilebilir. Biber ise acı değil, yakıcıdır. Bunun tersi de serinleticidir, buna da örnek verecek olursak nane ya da mentol olabilir.

Biberin yakıcılığı, içerisinden bulunan kapsaisin adı verilen bileşikten kaynaklanmaktadır. Bu maddenin büyük bir kısmı, biberin etli kısmında ve tohumlarında bulunmaktadır. Bu sebeple ucu çok yakıcı olmayan biberin, yendikçe yakıcılığı daha çok hissedilmektedir. Kapsaisin maddesi bibere yakıcılık vermek dışında, cilde temas ettiği zaman tahrişe de yol açmaktadır. Bu özelliğinden dolayı bazı romatizma ilaçlarının formüllerinde de kullanılmaktadır. Yeşil biber de kırmızı biberden daha yakıcı değildir. Yakıcı olan biberler koyu renkli ve sivri uçlu olandır.

Biberler A ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir, sıcak havalarda tüketilen yakıcı biberler insanı terletir ve terin buharlaşması ile insandan bir serinlik hissi yaratmaktadır. Biberin içinde bulunan kapsaisin maddesi, tükürük salgısını da arttırmaktadır, solunum ve kan basıncında değişimler de yaratır. Bağırsaklarda emilimin azalmasına yol açmaktadır. Hayvanlar üzerinden yapılmış deneylerin sonucunda, diğer kanserojen maddeler ile birlikte tüketildiği zaman, karaciğer kanserinin ortaya çıkmasında hızlandırıcı rolü olduğu konusundan ciddi şüpheler bulunmaktadır.

Biberlerin yakıcılık veren maddesi yağlı olduğundan dolayı, ne kadar su içerseniz için onunla birleşmez. Yapmanız gereken ekmek yemektir. Ekmek yağı emer ve mideye taşır. Diğer bir etkili yol ise süt içmektir. Sütün içerisindeki kazein maddesi bir deterjan görevini üstlenmektedir ve biberin yağı ile karışıp ağzınızı temizlemektedir. Bu da yetmedi ise rakı içilmesi önerilir. Fakat biz önermiyoruz 🙂 Rakı da diğer alkol içeren sıvılar gibi yağı çözmektedir ve sorununuzu giderir.

vgr