Mate çayı, ülkemizde henüz yeni keşfedilmesine karşı, uyarıcı ve yağ yakıcı etkisi olmasından dolayı çeşitli ülkelerde de sıklıkla tercih edilmekte. İşin esasında bu çayı başta obezite gibi kilo problemi olan kişilerle, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını arttırmak isteyen kişiler tercih ediyor.

1-Mate Çayı , Güney Amerika’da yetişen Yerba Mate yapraklarından elde edilmektedir.

2-Dünya genelinde kilo vermek için tüketilmesinin yanı sıra, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde tam bir enerji deposu olduğunu söyleyebiliriz.

3-Yapısında bulunan kafein ve teobromin maddeleri, uyarıcı etkisinden dolayı, yorgunluk ya da halsizlik durumlarıyla başa çıkmanızı sağlar.

4-Depresyon ya da stres gibi psikolojik problemler, mate çayı tüketilerek yan etkileri en aza indirgenebilir. Ayrıca kaygı seviyesini de azaltır.

5-Bu çayın tüketilmesi zihnin açılmasına da olanak sağlıyor. Ayrıca konsantrasyon problemi yaşayanlar için de tavsiye edilmektedir.

Mate çayı

6-İçeriğinde bulunan A, C, E, B1, B3, kalsiyum, potasyum, fosfor ve magnezyum vitaminlerinin vücuda alınmasını sağlar. Mate çayı

7-Antioksidan özelliği vardır. Böylece vücudumuzun savunma mekanizması olan bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı olan direncimizi arttırır.Mate çayı

8-İdrarın dışarı daha kolay bir şekilde atılmasına olanak sağlar.

Mate çayı

9-Gereksiz yere gelen yeme krizleriniz mi var? Aç olmadığınız halde bu durumu yaşıyorsanız mate çayının tok tutma özelliği sizi formda tutacak.

Mate çayı

10-Kahveye benzeyen acımsı bir tadı olan Mate çayı, sıklıkla Arjantin, Paraguay, Bolivya, Uruguay ve Brezilya’da tüketiliyor.

Mate çayı

11-Vücut üzerinde meydana gelen iltihapların sökülmesinde, vücut dışına kolaylıkla atılmasını sağlar.

12-Alerjilere karşı vücudumuzu korur.Ayrıca vücuda enerji vererek daha dinamik olmanızı sağlar.

Mate çayı

13-Ödem atılmasında ve vücuttaki şişliklerin giderilmesinde de oldukça etkilidir.

Mate çayı

Önemli bir hatırlatma:Yüksek tansiyonu (Hipertansiyon) ve mide ülseri olanlar bu çayı tüketirken dikkatli olmalı!

Mate çayı

Yapılan araştırmalara göre yüksek yağ barındıran diyet uygulanan deney hayvanlarında, mate çayı verilen hayvanlarda kilo artışı ve yağlanmaların, mate çayı verilmeyen gruba göre daha az olduğu gözlenmiştir. Ancak kafein içeriğinin fazla olmasından dolayı, özellikle kalp damar hastalığı olanlarda, yüksek tansiyonu ve mide ülseri bulunan kişiler bu çayı dikkatli bir şekilde kullanmalıdır.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİN 🙂

Pizza Sağlıklı Mıdır?

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Çiçek Hastalığı

Burası da hoşunuza gidebilir

Kadın & Çocuk Blogu

VenEraX

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz