Sağlıklı ve dengeli beslenme uzun ve kaliteli bir yaşamın en temel öğelerinden birisidir. Vücut sistemimizin korunması, daha dinç bir vücut için sağlıklı beslenme tüyolarını sizler için derledik.

1- Beslenmenizden zevk alın

foo eating GIF

“Vegan olmayı bırakın ve yediğiniz yemekten zevk almaya bakın.” /Jamie Oliver

Sağlıklı Beslenme İçin: Yemekten tat almanızı sağlayacak öneriler;

1Öncelikle sofraya mümkün olduğunca yalnız oturmayın. Kalabalıkla beraber yenen yemek her zaman daha keyifli ve lezzetli bir hale gelir.

2-Daha yavaş yemek yiyin. Bazı insanlar o kadar hızlı yemek yer ki dilimizin üzerinde bulunan tat alma hücreleri henüz yemeğin tadını hissetmeden, yenilen besin mideye geçer. Bu nedenle yemeğin tadını hissederek yiyin. Örneğin kaşık veya çatalınızı iki lokma arasında bir kenara koymayı deneyebilirsiniz.

3-Yeni mekanlara gidebilir, bilmediğiniz bir yemeği seçebilirsiniz. Yeni tatlar denemek sizin için zor geliyorsa lezzetine güvendiğiniz mekanları gidin. Sonuçta yemek yemek sizin için bir işkence olmamalı..

4-Yeni bir mekana gittiyseniz ve ne alacağınıza karar veremiyorsanız, şefin en favori yemeğini sipariş edin. Muhtemelen o yemek, restoranın en iyi yemeğidir.

Yemek yapmak. Sanatların en güzeli ve kusursuzudur. Beş duyumuzu birden harekete geçirir, hatta bir duyumuzu daha uyandırır-elimizden geleni ortaya koyma ihtiyacımızı. En sevdiğim tedavi budur.” /Paulo Coelho

2- Beslenmenizde çeşitliliğe özen gösterin

pizza zamanı GIF

Endobridge Kongre Başkanı Okan Bülent Yıldız, insanların eski çağlarda 150 çeşit besin tüketirken bugün bu sayının 20’nin altına düştüğünü söylüyor.

ANTALYA – Endokrinoloji alanındaki önemli kongrelerden birisi olan Endobridge Kongre Başkanı Okan Bülent Yıldız, insanların eskiden 150 çeşit besin tüketirken ne yazık ki günümüzde bu sayının 20’nin altına düştüğünü ayrıca bunlar da gruplandırıldığında 4 grubun ortaya çıktığını belirtti. Prof. Yıldız, ortaya çıkan bu durumun insanların genetik yapısına uymadığını ve sağlık için kritik önem taşıyan bağırsak mikrop yapısını da bozduğunu ifade etti. Öte yandan, Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Başkanı Sevim Güllü, obezite ameliyatlarının özel koşullar altında ve uzun vadeli planlamaya dayalı olmasını ve isteyen herkese bu obezite ameliyatının yapılmaması gerektiğini söyledi.

“Beni etkilemek çok kolaydır. Şaşalı partilere ihtiyacım yok.İyi arkadaş, iyi yemek ve iyi bir gülücük. İşte mutluyum.” /Maria Sharapova

3- Beslenmenizde tam tahıllara yeterince yer verin

akşam yemeği GIF

Sağlıklı Beslenme İçin: Tam Tahıllı Besinlerin Faydaları Nelerdir?

Tam tahıllı besinler hem fit olmanın hem de sağlıklı beslenme için vücudumuzun en önemli yardımcısıdır..Bel çevresinin incelmesine, vücut yağında azalmaya ve ideal kiloyu korumaya yardımcı olur. Obezite, kalp hastalıkları ve diyabete karşı da koruma sağlıyor. Buna rağmen dünyada 10 kişiden 9’u, günde en az 3 porsiyon önerilen tam tahıllı besinlerden maalesef yeteri kadar yemiyor.

Sağlıklı Beslenme İçin: Tam Tahıllı Besinler Nelerdir?

Çavdar, yulaf, buğday, arpa ve bunlardan elde edilen rafine edilmemiş unlar, bulgur, kahverengi pirinç.

4- Bol miktarda sebze ve meyve yiyin

healthy youtube GIF by SoulPancake

 

5- Yağ tüketimini azaltın

Cat Food Play GIF

Yağsız beslenmek sağlıklı mı? adlı yazımıza ulaşmak için BURAYA TIKLAYIN.

En sıkı antrenmanları yapıyor olsanız bile vücudumuzun belli miktarda yağa ihtiyacı olduğunu unutmamanız gerekir. Diğer bir durum ise spor yapan kişilerin ihtiyacı olan günlük enerjilerinin ortalama %20’sini yağlardan sağladığıdır.

Yazının devamına ulaşmak için En Sık Yapılan Beslenme Hataları  adlı bağlantıya tıklayarak yağ alımının gereğinden fazla kısıtlanması, protein tüketiminde aşırıya kaçma ve kalori kısıtlaması hakkında sık yapılan beslenme yanlışlarını ve doğrularını bulabilirsiniz.

6- Şeker ve şekerli besinleri çok sık tüketmeyin

hungry cat GIF

 

7- Daha az tuz tüketin

french fries lol GIF by Justin Gammon

 

8- Bol su için

drink water firefighter GIF by Gilbert, Arizona

 

9- Hareketli olun, sağlıklı vücut ağırlığınızı koruyun

dudak senkron dansı GIF Gilbert, Arizona

 

Son Olarak; Düzenli beslenin, kahvaltıyı ihmal etmeyin

up GIF

Benzer içerikler:

Hamburger Sağlıklı Mıdır?

Pizza Sağlıklı Mıdır?

Sağlıklı Atıştırmalık

Sporcuların Beslenmesi Hakkında

Vücudumuzun İhtiyaç Duyduğu 8 Önemli Besin

Hazır Ol! En İyi Tüyolar Burada

Bu Paylaşım Gözlerinize İyi Gelecek!

Bu Paylaşım Gözlerinize İyi Gelecek!

vgr

Önceki İçerikFilografi ile Yapabileceğiniz 17 Tasarım
Sonraki İçerikKahvenin Faydaları
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪