Çağımızın hastalığı stresin beslenme alışkanlıklarımız üzerine bir etkisi var mı? Yapılan araştırmalara göre; insanlar stres altındayken daha fazla kahve ve sigara tüketme, öğün atlama, fast food tüketiminde aşırıya kaçma, su içmeyi ihmal etme, sağlığına dikkat etmeme, alkol veya tatlı tüketimini arttırma eğilimi gösteriyorlar. Diyette yapılabilecek bazı düzenlemeler, stres altında olan kişiler için faydalı olabilir . Peki stresi azaltan yiyecekler hangileridir? Gelin hep birlikte bir göz atalım.

1-Stresi kontrol altına alın: Somon

Stresi

Duygusal sağlığınız için Omega-3 yağ asitlerini sofranızdan eksik etmeyin.Yapılan bir araştırmaya göre Omega-3 tüketen bireylerde depresyon tedavisinde antidepresan kadar işe yaradığı gözlemlendi.

2-Avokado

Stresi

Avokado, kan basıncısını dengeler,kolestrolü düşürür ve göz sağlığını korur.Vücudumuz için oldukça faydalı olan bu besin aynı zamanda stresle başa çıkabilmemizde de bize yol gösteriyor.Yaşanılan stresin seviyesini azaltarak kişinin kendisini daha huzurlu ve stresi azalmış bir şekilde hissetmesini sağlıyor.

3- Badem

Stresi

E vitamini deposu olan badem,kalp için mükemmel bir besin olmasının yanında, içerisinde bulunan doymamış yağlar vücut sağlığı için önemlidir. depresyon ve stresi azaltmada da yardımcı etkisi olduğu gözlemlenmiştir.

4-Portakal

İçerisinde C vitamini bulunan meyvelerin yaşanılan stresle baş etme konusunda daha etkili olduğu tespit edilmiştir.Stres hormonunun ve yüksek tansiyonun(Hipertansiyon)  C vitamini tüketildikten sonra daha da azaldığı yapılan birçok deneyle kanıtlanmış durumda.

5-Tam tahıllar

Stresi

Stres faktörlerinden birisi de kuşkusuz magnezyum eksikliğidir.Tam tahıllı besinlerin içerisinde magnezyum bulunur.Ayrıca tahıllar serotonin hormonunun salgılanmasını sağlayarak daha mutlu bir insan olmamızı sağlıyor.

Tahılların Bilinen Diğer Faydaları

İçerisinde bulunan karbonhidratlar ve lifler, kan şekerindeki olası dalgalanmaları önler.

Enerjinin dengeli bir şekilde vücutta kullanılmasını kontrol eder. Böylece uzun süre dinç ve tok hissederiz.

Stresi

Yapılan araştırmalara göre tam buğday ekmeği, çavdar ürünler ive tam tahıllı kahvaltılık tüketimi, kalp ve damar hastalıklarını büyük ölçüde azalttığı tespit edilmiştir. Ayrıca İngiliz vejeteryanleri üzerinde yapılan bir çalışmaya göre, tam tahıllı ekmek tüketimi kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölüm oranını azalttığı belirlenmiştir.

AYRICA BUNLARI DA OKUMAK İSTEYEBİLİRSİNİZ:

Çiçekler Geceleri Hasta Odalarından Çıkarılmalı Mı?

Kafa Travmalarında Hastanın Uyuması Önlenmeli Mi?

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Burası da hoşunuza gidebilir

Kadın & Çocuk Blogu

VenEraX

Önceki İçerikAltıncı Tat Alma Duyusu
Sonraki İçerikEmily Ratajkowski
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz