Bu paylaşım gözlerinize iyi gelecek! Sağlığımız için son derece yararlı olan A vitamini hakkında ne kadar bilgiye sahipsin? Okurken  “Bu kadarını da bilmiyordum ” diyeceğin bilgileri senin için derledik. Keyifli okumalar..

1- Güçlü bir bağışıklık sistemi için A vitamini almanız şart

Bu Paylaşım Gözlerinize İyi Gelecek! - A vitamini 1

 

A vitamininin hastalıklardan korumada kilit rol oynadığını belirtmeden önce. sağlıklı yaşam sırrının, güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmaktan geçtiğini hatırlatalım. A vitamini burada devreye giriyor. Peki vücudumuz üzerinde ne gibi etkileri varmış, bir bakalım. 

-Vücudunuz bir virüsle karşılaştığında A vitamini devreye girer. Virüse karşı savaşır ve herhangi bir enfeksiyon durumunda virüsü hızlıca yok eder.

-Beyaz kan hücrelerinin üretilmesinde rol alır ve vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardım eder.

-Kanser hücreleriyle savaşır.

-Hastalıkları daha kolay atlatmamızı sağlar.

Bağışıklık sistemi olmasaydı, bedenimiz bakteriler, virüsler, parazitler ve daha fazlasına karşı saldırıya açık halde olacaktı.

Ayrıca vücudumuz çevrede bulunan çok sayıda mikrobun saldırısına uğrar ve bu organizmalar vücudumuza girebilmek için savaş verirler. Burada bizim kendimize ne kadar iyi baktığımız devreye giriyor. Bağışıklık sistemimizi koruyan yiyecekler tüketerek olası hastalıkları en aza indirgememiz mümkün. Peki nedir bu yiyecekler?

İşte içerisinde A vitamini bulunan bağışıklık sistemimize iyi gelen besinler

Balık yağı, süt, yumurta, ıspanak, maydanoz, pırasa, brokoli, havuç, balkabağı, patates, kırmızı biber ve greyfurt.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için beslenme alışkanlığınızı gözden geçirin.Sağlıksız gıdalardan uzak durarak hayatınızı dolu dolu yaşayın. Beslenme alışkanlığınızı değiştirecek bilgiler için buraya TIKLAYIN.

2- Sağlıklı saç ve derinin oluşmasına yardımcı olur

Bu Paylaşım Gözlerinize İyi Gelecek! - A vitamini 2
İçerisinde A vitamini içeren saç bakım maskesi uygulayarak daha canlı bir saça sahip olabilirsiniz.

Cildimiz gibi saçlarımızın sağlığı da öncelikle tükettiğimiz gıdalardan geçiyor.

A vitamini dokularda bakım ve onarımı, yeni hücrelerin gelişimi ve kemik ve dişlerin oluşumu için gereklidir. Antioksidan olarak faaliyet yapmasından dolayı hücreleri kansere ve diğer hastalıklara karşı koruyor. Ayrıca yaşlanma sürecini yavaşlatıp, yağ depolanmasına da yardımcı olmakta.

A vitamininin vücut açısından diğer bir önemi ise saç köklerinin güçlenmesini sağlıyor olması. Ayrıca saçların çabuk uzamasını kolaylaştırır. Bu yüzden beslenme programınızda, A vitamini içeren besinlere ağırlık vermelisiniz.

3- Cilt dostu A vitamini ile tanışın

Bu Paylaşım Gözlerinize İyi Gelecek! - A vitamini 3
Cildinizin daha parlak olması için balkabağı maskesi uygulayabilirsiniz.

A Vitamini cilt kırışıklıkları, cilt çatlakları, sivilce, sedef, gibi cilt problemlerinde kullanılan bir vitamindir. 

Tıp dünyasında uzun yıllar boyunca yapılan araştırmalara göre  A vitaminin cilde dost olduğu ayrıca cildi yaşlanma etkilerinden kurtarırken genç bir görüntü sağladığı bilim adamlarınca teyit edilmiştir.

A vitamini cildin sağlığı için mutlaka gereklidir. A vitamininde bulunan antioksidanlar sayesinde hücreleri hastalıklara karşı korurken, hastalıklara karşı olan direncimizi de arttırır, yaşlanma etkilerini azaltır.

4- A vitamini ile çatlaklardan kurtulun

Bu Paylaşım Gözlerinize İyi Gelecek! - A vitamini 4

Çatlaklar, kadınlar için estetik açıdan en can sıkıcı olan şeylerden biridir.

Neredeyse her 4 kadından birinde görülen deri çatlakları, sık sık kilo alıp verme dönemleri ve hamilelik sırasında ortaya çıkıyor.

Çatlaklardan kurtulmak için kan dolaşımınızın iyi olması gerekir. Bunun için çilek, kızılcık, kiraz gibi kırmızı meyveler yiyebilirsiniz.

Çatlakların oluşumu önlemenin bir başka yolu cildinizdeki kolajen seviyesini arttırmaktır. Kolajen, vücuttaki çeşitli elementlerin üretiminde önemli rol oynayan bir proteindir. Biber, kivi, portakal, ıspanak, domates, nar, brokoli gibi besinler tükerek kolajen seviyenizi arttırabilirsiniz.

5- Son olarak; Göz sağlığı için bol bol A vitamini alın.

Bu Paylaşım Gözlerinize İyi Gelecek! - A vitamini 5

Göz sağlığı için en önemli vitaminlerden biri olan A Vitamini gözün gece görüşünü kuvvetlendiriyor. A vitamini rodopsin denilen ve ışıkları algılayan proteinlerle birleşerek gece daha iyi görmeye yardımcı oluyor. 

Aynı zamanda A Vitamini gözde olası katarakt başlangıcını da erteliyor.

Hayvansal gıdaların başında gelen A Vitamininde; balık yağı ve karaciğer , böbrek , süt, yumurta sarısı, portakal, buğday, havuç, mantar, baklagiller, maydanoz, lahana, ve kabak yer alıyor.

Bu Paylaşım Gözlerinize İyi Gelecek adlı yazımızı sevdin mi? Bunlara da göz atmayı unutma!

Yıllarca Kandırıldık Mı? Vitaminler Aşkına!

Anatomi Bilimine Giriş Yapıyoruz!

Bu da Geçer! Stres Yönetimini Öğrenin

VenForLife

vgr

Önceki İçerik2018 Arizona Pro – Rising Phoenix Scorecards
Sonraki İçerikAngina Pektoris Hakkında Her Şey
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz