Büyüme ve Gelişmeyi Etkileyen Faktörler. Bir çocuğun dünyaya sağlıklı gelebilmesi ve yaşamını sağlıklı bir şekilde idame ettirebilmesi önemlidir. Çocuğun gelişim döneminde fiziksel olgunluğa ulaşıncaya kadar başta genetik faktörler olmak üzere, hormonal, beslenme ve fiziki çevrenin de etkisi bulunmaktadır. Büyüme ve gelişmeyi etkileyen çeşitli faktörler vardır. Bunlardan bazıları aşağıda yer almaktadır.

Büyüme ve Gelişmeyi Etkileyen Faktörler

Genetik (Kalıtımsal) Faktörler

Büyüme ve Gelişmeyi Etkileyen Faktörler - giphy

Çocuklarda büyümeyi ve gelişmeyi etkileyen en önemli unsur genetik faktörlerdir. Var olan kalıtsal özellikler hem doğum öncesi hem de doğum sonrası büyümeyi etkilemektedir. Anne ve babadan alınan genler, çocuklardaki çoğu özelliği belirleyici nitelikte olmaktadır.

Aynı zamanda çoğu hastalığın ortaya çıkışını da belirleyen genetik faktörler, çocuklarda görülen birçok hastalığın ana nedeni olarak gösterilmektedir. Mevcut anormal genler, çocuğun büyüme ve gelişmesini etkileyerek çeşitli hastalıklara sebep olurlar. Akondroplazi ve diyabet gibi genetik geçişli hastalıklar buna örnek olarak gösterilebilir.

Hormonal Faktörler

Büyüme ve gelişmeyi etkileyen

Prenatal ve doğum sonrası dönemde büyümeyi etkileyen faktörlerden biri de hormonlardır. İç salgı bezlerinden salgılanan büyüme hormonu ve ergenlik döneminden itibaren salgılanan östrojen ve androjen hormonları, büyüme ve olgunlaşmayı etkiler.

Cinsiyet

Büyüme ve Gelişmeyi Etkileyen Faktörler - giphy

Kız ve erkeklerde birbirinden farklı gelişim gösteren büyüme dönemi, cinsiyete bağlı olarak da ilerleme göstermektedir. Örneğin, doğum sırasında kız bebekler daha düşük kiloda dünyaya gelmektedir. Ancak erkek çocuklara oranla daha hızlı gelişme gösterirler.

Beslenme stili

Büyüme ve Gelişmeyi

Büyüme ve gelişmeyi etkileyen en önemli çevresel faktör beslenme düzenidir. Çünkü besinlerin yetersiz alımı sonucu ortaya pek çok hastalık çıkmaktadır. Örneğin, protein alımı kemiklerin uzaması ve iskelet sisteminin gelişmesi için oldukça önemli bir rol oynar. Ayrıca beslenme yetersizliğine bağlı olarak boy kısalığı da kaçınılmazdır.

Kronik Hastalıklar

Büyüme ve Gelişmeyi Etkileyen Faktörler - giphy

Sağlıklı bir şekilde dünyaya gelen bir bebekte kalıtımsal olarak oluşan hastalıklar (sonradan da edinilebilir), büyümeyi olumsuz etkilemektedir. Çocukların ilerleyen dönemlerde yaşıtlarını ne ölçüde yakalayacağı, hastalığın seyir ve süresine bağlıdır.

Önceki İçerikEstetik Yaptırırken Bunlara Dikkat Edin
Sonraki İçerik2019 Atlantic Coast Pro Scorecards
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz