Sanrısal yanlış tanıma ve algılamanın en uç boyutlarından biri olan ve belki de çevremizdeki insanlarda da karşılaştığımız Capgras sendromu nedir? Capgras sendromunun belirtileri nelerdir? İşte, yazının devamı…

Capgras Sendromu Nedir?

Capgras Sendromu Nedir? - giphy

Capgras sendromu; temelde az rastlanan, yanlış tanıma bozukluğu olarak adlandırılan ve sanrılarla baş gösteren bir hastalıktır. Sendrom, şizofreni ya da psikozla birlikte seyredebileceği gibi hiçbir hastalık görülmeden karmaşık bir şekilde de tanımlanabilir. Bu hastalığa yakalanan bireyler, çevrelerindeki ve ailelerindeki kişileri (bazen de kendilerinin) yerine onlara çok benzeyen kişilerin (sahtekarların) geçmiş olduğuna inanır.

Capgras Sendromu Nedir? - giphy

Olguların çoğu değerlendirildiğinde, kişinin anne ve babasının değiştirildiğine inanması bile söz konusu olabilir. Kişinin yaşadığı perseküsyon sanrıları çok ciddi boyutta olabilir. Hatta bireyin 3 yaşamını olumsuz yönde etkileyerek, kişiyi sosyal yaşamdan ayrıştırabilir.

Capgras sendromunun ilerleyen boyutları, şizofreniyle sonuçlanmakla beraber kişinin psikolojik açıdan yıpranmasına neden olacaktır. Sanrısal yanılmaların oluşturduğu duygu ve durum bozukluğunun etkileri ölçülecek olursa, kişinin diğer insanlardan izole bir yaşam sürmesine kadar gidebilecek önemli bir bozukluk olduğunu söyleyebiliriz.

Capgras Sendromu Nedir? - giphy

Dünya üzerinde 500 milyondan fazla kişi, psikolojik rahatsızlıklarla ve bunun getirmiş olduğu tüm olumsuz sonuç ve süreçlerle mücadele vermektedir. Psikolojiyi önemli ölçütte etkileyen duygu ve durum değişikliğinin temelinde genetik faktörler olsa da, hastalığının tüm etkenlerini tek bir faktöre bağlamak çok doğru olmayacaktır.

Capgras Sendromu Nedir? - giphy

Capgras sendromu gibi psikolojik sanrıların ilerleyen süreçlerinde şizofreni ile karşılaşılması oldukça muhtemeldir. Yaşanan bu hayalet sanrıları, bireyin yaşamını önemli ölçütte değiştirebildiği gibi aynı zamanda etkileme kapasitesine de sahiptir.

Yüzleri tanımaya yarayan temporal lob ile duygusal tepki vermeye yarayan limbik sistem arasındaki bağlantının harabiyete uğraması ya da akışının bozulması sonrasında bu sendroma yakalanma riskinin önemli ölçütte arttığını düşünen nörologlar da bulunmaktadır. Yaşanan hasardan sonra bireyler, yakın çevresindeki insanları görmelerine rağmen tepkisiz kalmayı seçebilirler.

Capgras Sendromu Nedir

Örneğin, birey annesini gördüğü zaman onu tanıyabilir ancak onun yüzüne baktığında bir şey hissetmeyebilir. Bu durum bir nevi, “karşımdaki yüz anneme ait ancak o benim annem değil” algısını yaratmaktadır.

Kişinin gerçeklik algısını yitirmesine neden olan capgras sendromu, oldukça tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Kişi, çevresindeki insanların sahteleriyle değiştiğini düşünerek onlara karşı hiçbir şey hissetmez. Ayrıca bireyin kendisine komplo kurulduğunu düşünerek paranoyak davranışlar sergilemesine de neden olabilir.

Editörün Seçimi

Psikotik Bozukluklar

Halüsinasyon Nedir?

VenForLife

Önceki İçerikTruman Sendromu Nedir?
Sonraki İçerikCotard Sendromu Nedir?
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz