Eleştirilme korkusu, reddedilmeye karşı aşırı derecede duyulan hassasiyet ve sosyal ortamlarda utangaçlık gibi belirtilerle ortaya çıkan çekingen kişilik bozukluğu nedir?

Çekingen Kişilik Bozukluğu

Sebebi açıkça bilinmemekle beraber birçok psikolojik faktörlerin bir araya gelmesiyle oluşabileceği düşünülmektedir. Yaşanan bazı anksiyete bozuklukları, depresyon ve utangaçlık gibi faktörlerin çekingen kişilik bozukluğuna neden olabileceği öngörülmektedir.

Çekingen Kişilik Bozukluğu - giphy

Sosyal baskılardan kaçma, ilişkilerde yetersizlik hissi ve samimi duygulardan uzaklaşarak düşük benlik saygısına kadar gidebilen, bazen de agorafobi ile karakterize durumdur. Hastalığın neticesinde onaylanmama hissinin verdiği korku ile kişinin mesleki faaliyetlerde zorlanma yaşadığı görülebilir. Örneğin, bireyde daha üst mevkilerde çalışma potansiyeli ve imkanı varsa, insanlarla fazla samimi olmamak adına daha alt mevkilerde çalışmayı tercih edebilir.

Çekingenlik ve sosyal toplumdan uzaklaşma önemli bir sorundur. Çünkü böylesi bir sorunla yüzleşen kişi, kimden ve ne şekilde yardım alacağını da kestiremeyebilir. Destek almaktan ve sorunlarını anlatmaktan çekinebilir hatta insanlardan uzaklaşarak izole bir yaşamı da benimseyebilir.

Çekingen Kişilik Bozukluğu - giphy

Sosyal yaşamdan uzaklaşmak yalnızca bireye zarar vermez. Bireyin ailesi ve yakın çevresi de bu semptomlara bağlı olarak önemli ölçütte etkilenebilir. Çünkü reddedilme korkusunun verdiği etkiyle kişi mesleki kariyerden uzaklaşabilir ya da potansiyelinin daha altında bir işte çalışmayı tercih edebilir.

Sosyal çevrede dışlanmaktan korkma, yalnız kalma isteği, ve anlaşılamamaktan ya da yanlış anlaşılmaktan çekinme gibi duygulara sahip birçok insan vardır. Bu duyguların yoğunluğu bazen kontrol edilebilir düzeyde olabildiği gibi bazen de çok yüksek düzeyde gerçekleşebilir. Kişi toplumdan kaçabilir hatta tüm dünyayla bağlantısını keserek insanlardan izole bir yaşamı tercih edebilir.

Çekingen Kişilik Bozukluğu - giphy

Hastalığın tipik belirtileri arasında; gerilim ve endişe gibi kalıcı ve yaygın durumlar, güvensizlik hissi, güvenlik ihtiyacı için yaşamında birtakım kısıtlamalar getirmek gibi önemli radikal kararlar göz önünde olabilir.

Hastalığın tedavisinde sosyal becerilerin geliştirilmesi ve çeşitli bilişsel terapiler uygulanabilir. Çekingen kişilik bozukluğu temelde yetersizlik duygusuyla özleştirilmekle beraber hastalığın neden olduğu semptomların sosyal yaşam kalitesini önemli ölçütte etkilediği görülmüştür.

Sağlıklı bir yaşam için iletişimin önemi oldukça büyüktür. Ancak, çekingen kişilik bozukluğu hastaları sosyal yaşamda iletişim güçlükleri yaşayabilir. Çekingenlik kişinin yaşam kalitesini düşürerek çevreyle iletişimi düşürür.

Editörün Seçimi

Antisosyal Kişilik Bozukluğu

Histrionik Kişilik Bozukluğu

VenForLife

Önceki İçerikPremack İlkesi Nedir?
Sonraki İçerikMalthus Felaketi Nedir?
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz