Çinko Kremin Hiç Bilmediğiniz Faydaları. Cilt bakım uzmanı Dr. Marilynn Syrett, çinko oksit içeren kremlerin ve losyonların, damarları büzen etkili ilaçlar olduğunu belirtiyor. Çinko kremin hiç bilmediğiniz faydalarını sizin için derledik.

Çinko Kremin Hiç Bilmediğiniz Faydaları - inko Kremin Hiç Bilmediğiniz Faydaları1

Çinko Kremin Hiç Bilmediğiniz Faydaları

Çinko, vücuttaki iltihabın azalmasına yardımcı olan bazı enzimlerle beraber hareket etmektedir. Örneğin, cilt iltihabını kontrol altında tutmaya yarayan sitokin enzimlerinin çalışmasını desteklemektedir.

Çinko Kremin Hiç Bilmediğiniz Faydaları - inko Kremin Hiç Bilmediğiniz Faydaları2

Çinko kremin, egzama üzerine etkileri büyük

İran Sağlık Bilimleri İsfahan Üniversitesi Dermotoloji Bölümü, 2008 yılında 47 egzama hastası üzerinde bir araştırma yaptı. Araştırmanın detaylarına gelecek olursak; hastalar iki gruba ayrılır ve ilk gruba clobetasol krem tedavisi uygulanır. İkinci gruba ise tedavi yöntemi olarak çinko krem uygulanır. Egzama tedavisinde çinko kremin daha etkili olduğu tespit edilmiştir.

Çinko Kremin Hiç Bilmediğiniz Faydaları - inko Kremin Hiç Bilmediğiniz Faydaları3

Çinko kremler sivilce tedavisinde de kullanılıyor

The Department of Dermatology at Hammersmith Hospital tarafından 2000 yılının Ocak ayında yürütülen bir çalışmasına göre, çinko kremlerin sivilce tedavisinde benzoil peroksit kremler kadar etkili olduğu kanısına varıldı.

Çinko Kremin Hiç Bilmediğiniz Faydaları - inko Kremin Hiç Bilmediğiniz Faydaları4

Çinko kremler UV ışınları ile savaşıyor

Dr. Marilynn Syrett’e göre, çinko oksit UV ışınlarının zararlı etkilerinden korumada büyük rol oynuyor. Çinko oksit içerikli kremlerin yaralı ya da hasarlı bölgelere uygulandığında, hasarlı bölgeleri onararak iyileşme süreci hızlandırdığı tespit edilmiştir. Ayrıca çinko oksitli kremler, yara bölgesinin temiz kalmasına da yardımcı olmaktadır.

Çinko Kremin Hiç Bilmediğiniz Faydaları - inko Kremin Hiç Bilmediğiniz Faydaları5

Melazma gibi cilt hastalıklarından kurtulmaya yardımcı oluyor

Amerikan Dermatoloji Akademisi, burun, yanaklar, üst dudak ve yüz bölgesinde kahverengi leke görünümünün oluşmasına neden olan melazmanın tedavisinde çinko içeren kremlerin, etkili olduğunu vurguluyor.

Çinko Kremin Hiç Bilmediğiniz Faydaları - inko Kremin Hiç Bilmediğiniz Faydaları6

Rosacea olarak bilinen Gül hastalığının semptomlarının azaltılmasına yardımcı oluyor

The International Journal of Dermatology dergisinde yayımlanan bir çalışmada, doktor kontrolünde kullanılan çinkonun, gül hastalığına bağlı semptomların azaltılmasında da etkili bir rol oynadığı belirlenmiştir. (2006)

VenForLife

Önceki İçerikMaya Maskesi Tarifi ve Cildimize Faydaları
Sonraki İçerikSivilce Lekeleri İçin Karbonat Maskesi
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz