Çocuğuma Hangi Sütü Vermeliyim? Kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi besin değerleri açısından zengin olan süt, kemiklerin gelişmesi ve çocuğun sağlıklı bir şekilde büyümesi için önemlidir. Peki, çocuğuma hangi sütü vermeliyim?

Çocuğuma Hangi Sütü Vermeliyim? - ocuğuma Hangi Sütü Vermeliyim1

Çocuğuma Hangi Sütü Vermeliyim?

Marketlerde tam yağlı, yağsız, az yağlı ya da yüksek kalsiyumlu gibi pek çok süt çeşidi bulunmaktadır. Çoğu çocuk sütü, kalsiyum ve D vitaminini bünyesinde barındırır. Çeşitlenen üretim metotlarını takiben, piyasada pek çok farklı çeşitte süt bulunmaktadır. Çocuğunuzun sütünü tercih etmeden hepsini gözden geçirin. Hatta bu konuda doktor tavsiyesi bile alabilirsiniz.

Çocuğuma Hangi Sütü Vermeliyim? - ocuğuma Hangi Sütü Vermeliyim2

Tam yağlı sütleri çocuğuma verebilir miyim?

Süt pek çok besin ögelerini bileşiminde barındırdığından, sütün içeriği de önemlidir. Temel besinlerin yanında yer alan süt, içerisinde yer alan galaktoz sayesinde beyin ve sinir dokularının oluşumunu sağlar.

Yörsan Gıda Mühendisi Nilüfer Hakarayan’ın yaptığı açıklamada, “iki yaşın altındaki çocuklara tam yağlı süt verilmelidir. Çünkü sütteki yağın sağlayacağı enerji ve vitamin A’ya ihtiyaçları vardır. 2 yaşından sonra daha çeşitli gıdalarla beslenmeye başladıklarından diyetlerine yavaş yavaş yarım yağlı süt eklenebilir.” şeklinde konuştu.

Çocuğuma Hangi Sütü Vermeliyim? - ocuğuma Hangi Sütü Vermeliyim3

Ayrıca Hakarayan’ın yaptığı açıklamaya göre, günde bir bardak süt içen  6 yaşındaki bir çocuğun ihtiyaç duyduğu; proteinin %35’i, A vitaminin %9’u, enerjinin %6’sı, kalsiyumun %52’si ve potasyumun ise %30’u karşılanmaktadır.

Yağsız süt çocuklar için tercih edilebilir mi?

Aşırı kiloya sahip çocukların beslenme düzenine, az yağlı süt dahil edilmeli ve bu sayede kilo almadan ihtiyacı olan besin değerlerinin karşılanması sağlanmalıdır.

VenForLife

Önceki İçerik2019 Musclecontest Japan Pro Scorecard
Sonraki İçerikMaya Maskesi Tarifi ve Cildimize Faydaları
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz