Çocuğun Konuşma Gelişimini Hızlandırmak İçin Bunları Yapın! Bebek, ilk olarak çevresinde konuşulanları dinlemek ister ve bundan hoşlanır. Daha sonra bu konuşmaları tekrarlamaya ve sesler çıkarmaya başlar. İlk sözcükler, genellikle “anne, baba” ve “mama” gibi kelimeler olmaktadır.

Başlangıçta çocuklar bu kelimeleri bilmez ya da tutarsız olarak kullanabilirler. Ancak zamanla öğrenilen kelimelerle basit cümleler kurulmaya başlanır ve uzun cümleler ortaya çıkar. Çocuğun konuşma gelişimini hızlandırmak için ailelere bazı tavsiyeler;

Çocuğun Konuşma Gelişimini Hızlandırmak İçin Bunları Yapın!

Çocuğun Konuşma Gelişimini Hızlandırmak İçin Ailelere Bazı Tavsiyeler

  • Çocuğunuzla her zaman ilgilenin ve ona sevildiğini hissettirin.
  • Çocuğunuzun yaşı ne olursa olsun, sık sık konuşmalı ve onu dinlemelisiniz.
  • Çocuğunuzun yaşına uygun oyunlar oynayarak gelişimine katkıda bulunabilir, konuşma sürecini hızlandırabilirsiniz.
  • Çocuğunuzla kaliteli vakit geçirin. Onunla ilgilenirken göz teması kurun ve sürekli telefonla ilgilenmeyin.
  • Çocuğunuzun başka insanlarla iletişim kurmasını sağlayın. Oyun grupları gibi faaliyetler, çocuğun sosyal gelişimine yardımcı olur.
  • Bir nesneyi eline aldığı zaman, o nesneyle ilgili çocuğunuza bir şeyler anlatınız.
  • Çocuğun kendine olan güvenini artırın. Böylece konuşma süreci hızlanacaktır.
  • İşaretle anlattığı istekleri olabilir. Bu istekleri için onu konuşmaya yönlendirin ve neler istediğini anlatmasını sağlayın.
  • Sık sık sosyal ortamlarda bulundurmaya çalışın.
  • Çocuğun yaşına uygun hikaye ve masallar anlatın.

VenForLife

Önceki İçerikÇocuklarda Dehidratasyon ve Sıvı Tedavisi
Sonraki İçerikLA Grand Prix Pro 2019
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz