Çocuklar İçin Ev Güvenliği Nasıl Sağlanır? Kendimizi en huzurlu ve güvende hissettiğimiz yer şüphesiz evimizdir. Alacağımız bazı küçük güvenlik önlemleri sayesinde dikkat edilmeyen pek çok risk faktörünün önüne geçebiliriz. Özellikle, evin içerisinde bir çocuk varsa, daha da dikkatli olmamız gerekiyor. Peki, çocuklar için ev güvenliği nasıl sağlanır?

Çocuklar İçin Ev Güvenliği Nasıl Sağlanır? - ocuklar İçin Ev Güvenliği Nasıl Sağlanır1

Çocuklarımızın en çok vakit geçirip, oyun oynadıkları alan evlerdir. Bilirsiniz, çocuklar çevrelerinde gördükleri her şeye dokunmak ve ağzına almak isterler. Ama evin içerisinde yer alan eşyalar, çocuklarımızın güvenliği için tehlike oluşturabilir. Ebeveynlerin görevi ise öncelikle bu tehlike ve risklerden çocukları uzak tutmasıdır.

Çocuklar için ev güvenliği

Çocuklarda özellikle ilk 5 yaş içerisinde ev kazaları 4. sırada yer almaktadır. Ev kazalarının büyük bir kısmı alınacak güvenlik önlemleri sayesinde engellenebilir. Şimdi, size bazı küçük ama etkili güvenlik önlemlerinden bahsedeceğiz.

Çocuklar İçin Ev Güvenliği Nasıl Sağlanır?

  • Kesici aletleri çocukların ulaşamayacağı yerlerde tutmalısınız. Çatal, bıçak, makas gibi delici ve kesici cisimler, çocuğun güvenliği için tehlike oluşturmaktadır. Çocuğunuz için zararlı olabilecek her türlü cismi, onların ulaşamayacağı alanlarda muhafaza edebilirsiniz.
  • Ocak üzerinde kesinlikle kaynayan su, çay ya da demlik bırakmamalısınız. Yapacağınız her işlemi, ocağın ulaşılması en zor kısmında gerçekleştirin.
  • Biz kadınlar evimizde pek çok temizlik malzemesini bir arada bulunduruyoruz. Bu tip materyaller kimyasal ve öldürücü sıvıları içerisinde ihtiva edebilir. Bu yüzden hiçbir kimyasal ve temizlik malzemesi vs. ortada bırakmamalı, kilitli çekmecelerde muhafaza etmeliyiz. Ayrıca yanıcı materyalleri de (çakmak, kibrit, ateş gibi) olabildiğince çocuklardan uzak tutmalıyız.
  • Şofben, tıraş makinesi ve saç kurutması gibi aletleri başıboş bırakmayın. Ayrıca duş suyunun sıcaklığının da 45 dereceden daha fazla olmamasına özen göstermelisiniz.
  • Evinizdeki elektriksel detaylara bir göz atın. Evde bulunan elektrik kabloları, şarjda takılı olan kablolar ve elektrik prizleri çocuğunuz için tehlike oluşturur. Bu ihtimalleri gözden kaçırmayın.
  • Balkondan ve pencerelerden kaynaklı sarkmalar ve düşmeler oldukça sık yaşanmaktadır. Kontrolsüz bir şekilde açıkta pencere bırakmayın ve korumalıklardan faydalanın.
  • Sehpa ve masaların kenarlarını koruyucular ile kapatın. Evde bulunan kitaplık, dolap ve raf gibi düşme riski yüksek olan ev eşyalarını mutlaka sabitleyin.

VenForLife

Önceki İçerikArnold Classic 2019
Sonraki İçerikOksitosin Hormonunun Eksikliği Aldatmaya Sebep Olabilir
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz