Çocuklarda Büyüme ve Gelişmenin Takibi. Sağlıklı çocuk, hastalık belirtileri göstermeyen, aynı zamanda takvim yaşına uygun olarak fizyolojik olgunlaşma, ruh ve zeka gelişimi gösteren çocuk olarak tanımlanmaktadır. Çocuklarda büyüme ve gelişmenin takip edilmesi, sağlıklı olup olmadığını değerlendirmek açısından önemlidir.

Çocuklarda Büyüme ve Gelişmenin Takibi - giphy

Çocuklarda Büyüme ve Gelişmenin Takibi

Çocukların büyüme ve gelişmesinin değerlendirilmesiyle çocuk ölümleri azalır. Çocuklar sürekli büyüyen ve gelişen organizmaya sahip olduklarından, sağlık durumlarını bozan her türlü etken, büyüyüp gelişmelerini yavaşlatabilir.

Çocukların büyüme ve gelişmeleri takip edilerek, herhangi bir sorunla karşılaşıldığında erken teşhis ve tedavi aşaması daha kolay atlatılabilir. Böylece ülkenin çocuk sağlığı düzeyi gelişir ve yükselim gösterir.

Çocuklarda Büyüme ve Gelişmenin Takibi - giphy downsized large

Düzenli ve nitelikli bir biçimde izlenen çocuklarda;

  • Normalden sapma durumlar kısa sürede tespit edilebilir.
  • Bu sapmalara yol açan sorunların erken tanı ve tedavisi sağlanabilir. Böylece hem maddi hem de manevi olarak sorunun etkisi en kısa sürede kontrol altına alınabilir.
  • Uygun koruyucu sağlık hizmetlerinin kısa sürede alınması sağlanır.
  • Düzenli kayıtlarla toplanan büyüme verileri sayesinde, güne uygun standartların geliştirilmesinde kullanılabilir.
  • Bu standartlar ile büyümenin daha sağlıklı olarak geliştirilmesi amaçlanır.

Büyümenin izlenmesi, çocuk sağlığı izleminin en önemli aşamalarından biri olmaktadır. Büyüme ve gelişme çoğu zaman birbirine paralel olarak ilerler.

VenForLife

Önceki İçerik2019 IFBB Diamond Cup Malta
Sonraki İçerik2019 St Louis Pro Scorecards
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz