Çocuklarda Dehidratasyon ve Sıvı Tedavisi. Çocukluk çağında solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en sık karşılaşılan sorunlardan birisi de dehidratasyona bağlı sıvı kaybıdır.

Çocuklarda Dehidratasyon ve Sıvı Tedavisi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ishali 24 saatte, üçten daha fazla dışkılama ya da sadece anne sütü alan bebeklerin son zamanlara oranla daha sık ve sulu bir şekilde dışkılama yapması olarak tanımlamaktadır. Aniden başlayan ve 7-14 gün arasında sonlanan ishale akut ishal denilmektedir.

Yenidoğan ve süt çocuklarının vücut yüzeyleri göreceli olarak fazladır ve derileri normal insanlara göre daha incedir. Solunum hızının yüksekliği, böbrek su tutma kapasitesinin henüz gelişmemiş olması ve metabolizmanın hızlı olması nedeniyle günlük su kaybı fazladır. Yaşanılan su kayıpları çocuklarda dehidratasyon şok tablosunun oluşumuna zemin hazırlayabilir.

Çocuklarda Dehidratasyon ve Sıvı Tedavisi - ocuklarda Dehidratasyon ve Sıvı Tedavisi1

Dehidratasyonda Sıvı Tedavisi

  • Yaşanılan sıvı kaybı ağır ve hipotansiyona eşlik eden şuurda bozukluk varsa,
  • Semptomatik olarak elektrolit bozuklukları gözlemleniyorsa,
  • Şiddetli kusma varsa,
  • Oral sıvı alımı artık mümkün değilse sıvı elektrolit tedavisi intravenöz yoldan verilir.

Parenteral sıvı tedavisi, sıvı ve ilaçların ven içerisine verilerek uygulanmasıdır. Böylece dehidratasyonun yarattığı önemli etkiler azaltılabilir.

VenForLife

Önceki İçerikAnksiyete Nedir? İşte Anksiyetenin Belirtileri
Sonraki İçerikÇocuğun Konuşma Gelişimini Hızlandırmak İçin Bunları Yapın!
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz