Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir? Aileye yeni bir bebek katılınca yaşanan kıskançlık problemi, aile içerisinde huzursuzluğa neden olabilir. Bu süreçte neler yapabileceğinizi sizin için araştırdık.

Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir? - ocuklarda Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir1

Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı

Kıskançlık neden olur? Küçük bir çocuk, aileye yeni katılan bir bebek geldiğinde, çocuğun artık anne babası tarafından daha az sevileceğini düşünür. Anne ve babanın küçük kardeşiyle daha fazla ilgilendiğini düşünen çocuk, kendisine olan bütün ilginin yok olduğuna inanır.

Çocuklarda yoğun kıskançlık durumları beraberinde psikolojik bozuklukları ve çocukta çeşitli davranış bozukluklarına yol açabilir. Örneğin, çocuğunuz bebeği hiç sevmediğini söyleyebilir hatta evden gitmesini bile isteyebilir. Bazen bebeğe zarar verme ya da annenin bebekle ilgilendiği zamanlarda, anneye karşı aşırı tepki gösterme ve engel olma gibi birtakım durumlar gelişebilir.

Ebeveynlerin kardeş kıskançlığını engellemek için alabileceği bazı önlemler

Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir

  1. Öncelikle, bu duygunun evrensel ve doğal olduğunu kabul etmelisiniz. Çocuklarda kardeş kıskançlığı pek çok ailede yaşanabilir ve geçici bir durumdur.
  2. Çocuğunuzu hissettiği karmaşık duygulardan dolayı cezalandırmak doğru olmayan bir davranıştır.
  3. Doğumdan önce, çocuğunuzla kardeşi olacağı konusunda konuşmalı ve ailenin yeni düzeni için düzenlemelerde bulunmalısınız.
  4. Ailenize katılacak bebeğinizin seçilecek isminde ve ona alınacak eşyalarda, kardeşine danışmalı ve onun fikirlerini de dinlemelisiniz.
  5. Eğer çocuğunuz bebeğe zarar veriyorsa, aşırı tepki göstermeden ancak net olan uyarılarda bulunabilirsiniz.
  6. Çocuğunuza bebeğin henüz çok küçük olduğunu ve kendi gereksinimlerini tek başına karşılayamadığını anlatmalısınız.

VenForLife

Önceki İçerikBebek Masajı Yaparken Bunlara Dikkat Edin
Sonraki İçerikHamilelikte Bu Besinleri Tüketmekten Kaçının!
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz