Çocukları Yanıklardan Korumak İçin Alınabilecek Önlemler. Yanık, çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan ve deri bütünlüğünü bozarak acil tedavi gerektiren bir travmadır. Çocukları yanıklardan korumak için bu önlemleri almalısınız.

Çocukları Yanıklardan Korumak İçin

Yanıklar, çocuklarda büyük oranlarda hasarlara ve hatta ölüme kadar gidebilen ağır etkiler bırakmaktadır. Çocukluk çağı yanıklarının neredeyse çoğu ev ortamında oluşmaktadır. Özellikle 3 yaş altındaki çocuklar, yanık açısından risk faktörleri arasında yer alır.

1-3 yaş arasındaki çocuklarda sıcak suyla haşlanma şeklinde görülebilen yanmalar, alev-ateş, elektrik ve kimyasal maddelerle yanma şeklinde de gerçekleşebilmektedir.

Çocukları Yanıklardan Korumak İçin

Çocukları Yanıklardan Korumak İçin Alınabilecek Önlemler

Çocuklarda görülen yanıkların ilk nedenleri arasında haşlanma yer alır. Yaygın soba kullanımı, çocuklarda yanıkların daha sık görülmesine neden olmaktadır. Bu nedenle ailelerin, bu konuda dikkatli olması gerekir. Çocuklukları yanıklardan korumak için bazı önlemler:

 • Çocuklarınızı hiçbir zaman yalnız başına özellikle soba ve ateş olan bir ortamda bırakmayın.
 • Banyo için su sıcaklığı termometre ya da elle kontrol edilmeli, çocukların muslukla oynamasına izin verilmemelidir.
 • Kibrit ve çakmak gibi yangın çıkarabilecek faktörleri çocuklardan uzak tutulmalı ve küçük bebeklerin yanında seyyar ısıtıcılar kullanılmamalıdır.
 • Özellikle mutfak gibi ortamlarda çıkabilecek küçük yangınlar için evde mutlaka yangın söndürme tüpü muhafaza edilmelidir. Ayrıca cihazın periyodik takibi de sağlanmalıdır.
 • Yangın söndürme cihazı fırın ve ocağın uzağında tutulmalı, çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edilmelidir. (Tercihen duvara monte edilebilir)
 • Ekmek kızartma makinesi, ütü ve su ısıtıcısı gibi elektrikli aletler çocukların erişemeyeceği noktalarda tutulmalı ve kullanılmadığı zaman prizden çekilerek yerlerine kaldırılmalıdır.
 • Çocuğun tutup çekme ihtimaline karşı sıcak tencere, çaydanlık ve tava gibi sıcak kapları, masa örtüsü bulunan masanın üzerine bırakmamalısınız.
 • Ocak ve fırınların açma kapama düğmeleriyle çocuğun oynamasına engel olmalısınız. Bu amaç doğrultusunda, çocuk kilitlerinden yararlanabilirsiniz.
 • Evde bulunan ısıtıcıları perde, halı ve mobilyalardan en az 90 cm olacak şekilde yerleştirmelisiniz. Ayrıca ısıtıcıları doğrudan prize takıp koruyucu parmaklıklarla çevirin.
 • Çocuğunuzu ısıtmak için kullandığınız sıcak su torbası gibi araçların delik olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Termoforun ağzını kontrol ettikten sonra kalın bir havluya sararak kullanılmasını sağlayın.
 • Çocuğun oyuncak ve giysilerinin kolay yanmayan maddelerden oluştuğuna dikkat edin.
 • Piller ağza alındığında yanıklara sebep olabileceğinden çocuğunuzun ulaşamayacağı yerlerde saklayın.
 • Çocuklar sıcak kavramı ve ateş konusunda eğitilmelidir.

VenForLife

Önceki İçerikBebek Giysilerinin Özellikleri
Sonraki İçerikÇocuğun Konuşma Gelişimini Hızlandırmak İçin Ailelere Tavsiyeler
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz