Olumsuz duygu ve düşünceler, psikolojik sağlığımızı ciddi boyutta etkiler. Her yıl binlerce insan psikolojik faktörlere bağlı olarak duygusal bozukluklar, ağrılar ve çeşitli rahatsızlıklar yaşamaktadır. Peki, çok fazla düşünmenin zararları nelerdir?

Çok Fazla Düşünmenin Zararları

Çok Fazla Düşünmenin Zararları - giphy

Düşünce biçimimiz, ruhsal sağlığımızı ve vücudumuzun işleyişini önemli ölçüde etkiler. Ancak çoğu zaman bunun farkında olmayız. Depresyon, stres ve anksiyete gibi sıklıkla karşılaşılan psikolojik bozuklukların temelinde de duygu ve düşüncelerimiz yer almaktadır.

Tarih boyunca insanlar yaptıklarıyla, duygularıyla ve düşünceleriyle övünmüşlerdir. Peki, düşüncelerimiz bize zarar verebilir mi?

Çok Fazla Düşünmenin Zararları - giphy

Atalarımız, “bir şeyi kırk kere söylersen olur” diye boşuna dememiş. Bu söz aslında hiç farkında olmadığımız, hepimizin hayatında yer eden kalıplaşmış düşüncelere ithafen söylenebilir. Çünkü ninelerin ve dedelerin söyledikleri bu cümle, bir yandan da olumlamanın gücünü göstermektedir.

Başımıza gelen olaylar hakkındaki düşüncelerimiz, yaşam kalitemizi değiştirebilir. Örnek verecek olursak; iki kişi aynı olumsuz durumu yaşıyor ve birisi şikayet ederken diğeri o an ki durumdan ders çıkarabiliyorsa, bu o kişinin dünyaya olan bakış açısının da farklı olduğunu göstermektedir.

Düşüncelerini değiştirirsen, dünyan da değişir

Çok Fazla Düşünmenin Zararları

Hepimizin başına zaman zaman tatsız olaylar meydana gelmektedir. Ancak bu olayları çok fazla irdelemek hem bizi üzecek hem de kendimizi kötü hissetmemize neden olacaktır.

Bazı zamanlar yaşadığımız kaygıların, başımıza gelen kötü olayların sadece bizim hayatımızda gerçekleşiyor gibi kötü bir senaryo içerisine gireriz. Ancak şunu aklımızda tutmakta fayda var: Korku ve endişenin bize hiçbir faydası yoktur.

Aklımız ve bedenimiz arasındaki bağ, duygu ve düşüncelerimizi nasıl şekillendirdiğimizden geçer. Sürekli olumsuz düşünceler içerisinde yaşıyorsak, her şeyin yolunda gitmesini beklemek anlamsız olacaktır.

Çok Fazla Düşünmenin Zararları - giphy

Örneğin; önemli kararlar vereceğimiz zamanlarda, stres seviyemizin yüksek olduğu anlarda ve korktuğumuz zamanlarda vücudumuzun belirli bölgelerinde şiddetli ağrılar görülebilir. Bu da, düşüncelerin vücut sağlığımızı nasıl etkilediğini gösteren önemli bir noktadır.

“Dünyanın size iyi davranmadığını düşünüyor musunuz, dünyaya karşı tutumunuz mükemmelse mükemmel sonuçlar alacaksınız, dünyayla ilgili şöyle böyle hissediyorsanız bu dünyadan alacağınız karşılık ortalama olacaktır. Dünyayla ilgili olumsuz duygular beslerseniz, yaşamdan yalnız olumsuz yanıtlar aldığınızı hissedeceksiniz.” /John Maxwell

Editörün Seçimi

Sorumluluk Sahibi Olmak

VenForLife

Önceki İçerikMr Olympia Aralık’ta Düzenlenecek
Sonraki İçerikİrade Nasıl Güçlendirilir?
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz