Çoklu Kişilik Bozukluğu

0
21

Çoklu kişilik bozukluğu, bireyin bilincinin farkına varmış olduğu andan itibaren farkında olarak veya farkına varmadan birden fazla benliğe sahip  olması durumudur.

Kişinin zihninde oluşan benliklere Alter Benlikler adı verilir ve genellikle geçişlerin farkında değillerdir. Benlikler arasında ki geçişler bireyin hayatını yaşanmaz hale getirebilecek kadar tehlikeli olup bu kişilerin kesinlikle tıbbi tedavi görmesi gerekir.

Çoklu kişilik bozukluğu hastalığına sahip olan bireylerin özgeçmişinde rastlanan ortak nokta travmatik olaylar olup bunların çoğunu cinsel istismar oluşturmaktadır.

Çoklu kişilik bozukluğu

Bunların yanı sıra aşırı stres ve ailevi olaylarda hastalığın sebeplerindendir fakat hastalığın kesin bir sebebi yoktur. Hastalığın gelişme aşaması bireyin yaşadığı şiddetli travmatik olaylara karşı zihnin bir savunma mekanizması oluşturması sonucu gelişmektedir.

Çoklu kişilik bozukluğu

Hastalığa sahip insanların ortak özellikleri; diğer benliğin reddedilmesi,  hafıza kaybı (amnezi), duygusal tepkilerdeki farklılıklar, depresif ve anksiyeteye (endişe) sahip ruh halleridir Her üç hastadan birinde görsel veya işitsel sanrı (Halüsinasyon) görülmesi hastalığın ne kadar ciddi bir rahatsızlık olduğunu ortaya koyan birçok belirtiden biridir.

Hastalık erkeklere oranla kadınlarda 10 kata kadar daha fazla görülür. Bunun nedeni kadın hastaların cinsel istismara daha fazla maruz kalmalarıdır.

Çoklu kişilik bozukluğu

Fakat bunların yanı sıra fiziksel özelliklerde ki farklılıklar oldukça ilgi çekicidir. Örneğin; oluşan iki benlikten biri sağ elini kullanırken diğer benlik sol elini kullanabilir. Hastalık nadir olsa da bu kadar popüler olmasının sebebi, merak uyandıran hastalık öyküsünü konu alan filmler ve haberlerdir.

Bir bireyde en fazla kaç karakter oluşabilir diye düşünürseniz şuana kadar kayıtlara geçmiş olan en yüksek sayı 24 farklı karaktere sahip olan Billy Milligan’a aittir.

Hastalığın en etkili tedavi yöntemi olan psikoterapi, ilaçlarla desteklenerek hastanın benlikleri bir çatı altında toplanması sağlanır. Hastaların intihar eğilimi potansiyelleri yüksek olduğundan dolayı, psikiyatristlerin belirlemiş olduğu hastaların tedavisi hastanede devam eder.

Hastaların çoğunda görülen madde bağımlılığı hastalığın teşhisini zorlaştırırken aynı zamanda tedaviyi de zorlaştırır. Disosiyatif kişilik bozukluğunun tedavisi diğer kişilik bozuklukları ve psikolojik hastalıkların tedavisinden daha acılı ve sancılı geçmesi hastalığın kişilik bozukluğunun ötesinde bir kavram olduğunu ispatlayan en büyük dayanaktır.

SEVEBİLECEĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ DİĞER YAZILAR:

Kitap Okumak Özgürlüktür! Sadece Kitapseverlerin Anlayabileceği 20 Durum

Uyku Şart! Sabahları Uykusunu Alamayanlar İçin İlaç Gibi Gelecek Tavsiyeler

vgr