Corona Virüsü Nedir? Çin başta olmak üzere Kanada, Fransa ve Avustralya’da artış gösteren corona virüsü, yüzlerce kişiyi enfekte ediyor. Corona virüsü ile ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde başlayan virüs, kısa sürede tüm dünyayı derinden etkiledi.

Corona Virüsü Nedir? Çin’de artış gösteren bu virüs tüm dünyayı tehlike altına alıyor!

Corona Virüsü Nedir? - coron 2

Çin’den yayılan virüsün sebebi yarasa ya da yılan çorbası mı?

Başta Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü, şimdi ise ABD, Tayland, Güney Kore, Singapur, Suudi Arabistan, Avustralya ve Vietnam’da etkisini sürdürüyor. Oklar Çin’in yemek yeme alışkanlığını hedef alırken, virüsün kaynağı ise deniz ürünleri gösteriliyor. Çin’de başgösteren ve yüzlerce insanın karantinaya alınmasına sebep olan corona virüsü, dünya genelinde kırmızı alarm verilmesine sebep oldu.

Şu ana kadar yaklaşık 56 kişinin hayatını kaybettiği bilinirken, yarasa ve yılan çorbasının virüsün yayılmasına sebep olduğu öne sürülüyor. Virüsün kaynağı henüz tam olarak netleşmese de, tüm dünyayı derinden etkileyen corona virüsüyle ilgili Kanada’nın ulusal tıbbi laboratuvarından onay bekleniyor.

Corona Virüsü Nedir? - virüs 1Corona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Son zamanlarda adını sıklıkla duyurmayı başaran yeni tip koronavirüs, birçok farklı canlıda hastalık oluşturabilir. Özellikle deve ve yarasalardan geçtiği düşünülen corona virüsü, ortaya çıktığı yerden dolayı “Wuhan virüsü” olarak da adlandırılmaktadır.

Corona Virüsü Engellenemiyor! Çin’de ortaya çıkan Wuhan virüsü 2017 yılında kurulan laboratuvarda mı yayıldı?

Şu ana kadar 25 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan bu virüs, yüzlerce insanın karantinaya alınmasına sebep oldu. Tüm dünyayı etkileyen ve ölümcül olan corona virüsünün, 2017 yılında Wuhan’da kurulan bir laboratuvarda ortaya çıktığı öne sürülüyor. Ortaya atılan bu flaş iddia, başta Çin olmak üzere diğer ülkeleri de etkilerken, virüs ile ilgili dikkat çeken çarpıcı detaylar tüm dünyanın gündemine oturdu.

Corona Virüsü Nedir? - virüs

Çin Bilimler Akademisi Pekin Patojenik Mikrobiyoloji ve İmmünoloji Laboratuvarı Direktörü George Gao, 2017 yılında laboratuvar hakkında “Çinli araştırmacılar için daha fazla fırsat sunacak ve BSL ‑ 4 seviyeli patojenlere katkımız dünyaya fayda sağlayacak” açıklamalarında bulunmuştu. Ölümcül virüsün Wuhan Ulusal Biyogüvenlik Laboratuvarında üretilmiş olabileceği ABD’li uzmanlar tarafından büyük bir ihtimal gibi görünüyor. Pek iç açıcı olmayan bu haberler, 2019-nCoV olarak kodlanan corona virüsünün Wuhan’ın Hua Nan Deniz Ürünleri Pazarında yayılmaya başladığı biliniyor. (31 Aralık 2019)

Corona Virüsü Nedir? - corona

Geçmişte meydana gelen SARS virüsüyle mücadele eden Çin, yaşanan tüm bu durumlara çözüm olarak ultra güvenlikli bir laboratuvar kurdu. Laboratuvarda hayvan deneklerin resmi olarak kullanılması Avrupalı bilim adamlarının dikkatini çekerken, bu durumun henüz ortaya çıkmamış virüsleri de meydana getirebileceği riski, hiç de güven vermiyor.

2019-nCoV virüsünün meydana geldiği laboratuvarda salgının tedavisinin üretilmiş olabileceği de bir başka merak konusu. Bir anda ortaya çıkan bu virüs tüm dünyayı derinden etkilerken, milyarlarca dolarlık bir buluşun pazarlama stratejisi olabileceği de öne sürülüyor.

Corona Virüsü Nedir? - corona kapak

1 Ocak 2020 tarihinden itibaren gündeme gelen corona virüsü; hapşırma, öksürme, konuşma, mikroplarla kirlenmiş yüzeylerle temas halinde olma (el ve eşyalar yoluyla) ve havaya atılan damlacıkların solunması yoluyla bulaşıyor. Bu hastalığın bir hayvanda ortaya çıkıp insanlara yayıldığı varsayılırken, hastalığın Türkiye’ye ulaşıp ulaşmadığı yetkililer tarafından araştırılıyor.

Corona Virüsünün Tedavisi Var mı?

Hastalığın ciddiyetinden dolayı her yıl Çin’in başkenti Pekin’de gerçekleşen yeni yıl kutlamaları iptal edildi. Durum böyle ciddi hal almışken, hızla yayılan corona virüsünün tedavisi araştırılıyor. Henüz tedavisi bulunamayan corona virüsü, evde istirahat, çeşitli aşılar ve karantinayla kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

Virüslerle ilgili belirtiler:

  • Yüksek ateş
  • Halsizlik
  • Solunum yolu problemleri
  • Karın bölgesinde şişme
  • Zatürre
  • Boğaz ağrısı
  • Psikolojik bozukluklar
  • Öksürük ve burun akıntısı
  • Mide-bağırsak şikayetleri
  • Bulantı, kusma ve ishal

MERS & SARS (Middle East Respiratory Syndrome – Orta Doğu Solunum Yetmezliği & Severe Acute Respiratory Syndrome – Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu) virüsleriyle aynı aileden gelen corona virüsü, bilim insanlarının zoonotik olarak adlandırdığı bir durum olup, hayvanlardan insanlara bulaşabiliyor.

Editörün Seçimi

Virüs Hastalıklarından Nasıl Korunabiliriz?

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Mucizevi Besinler

Kahve İçmek Psikolojiye İyi Geliyor

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz