Beden ve varoluşu büyük ölçüde etkileyen cotard sendromu nedir? Aklın ve beynin inkar edilip varoluşsal sanrıların sorgulandığı cotard sendromunda, bireyin nihilistik hezeyanlar içerisinde yaşadığı görülür.

Cotard Sendromu Nedir?

Cotard Sendromu Nedir? - Cotard Sendromu

Cotard sendromunda birey; ruhunun varlığını, adını, yaşamını, geçmişini, yeteneklerini, ailesini, evrendeki var olan pek çok gerçekliği sanrılarla reddeder. Yaşarken ölü olduğuna ve beslenmenin dahi anlamsız olduğuna vurgu yapan bu kişiler, ölüymüş gibi hissederler.

Yaşayan ölü sendromu olarak da bilinen bu rahatsızlığın henüz kesinleşmiş bir tedavisi bulunmamaktadır. Ortalama 40 yaş üzeri bireylerde çıkan bu rahatsızlık, kadınlarda daha fazla görülebilmektedir.

Cotard Sendromu Çok Tehlikeli Bir Sanrıdır

Cotard Sendromu Nedir? - giphy

Bireyin ölü olduğuna ve yaşamın amaçsız geçtiğine inanması oldukça ciddiye alınması gereken bir durumdur. Birey ölü olduğuna inanıp, bunu kanıtlamak için intihar girişiminde bile bulunabilir. 2009 yılında Belçika’da yaşayan yaşlı bir adam; hastaneye gidip birkaç kez öldüğünü ve kimsenin onu gömmediğini söylemiştir. Bunun üzerine hastaya depresyon ve Cotard sendromu teşhisi konulmuştur.

Cotard sendromu konulan hasta sayısı oldukça azdır. Nöropsikiyatrik bir bozukluk olan bu sendrom, bireylerin yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Psikolojik ve ruhsal sağlığınızı korumak için aşağıdaki önerilere göz atabilirsiniz.

Ruh Sağlığımızı Nasıl Koruruz?

Cotard Sendromu

Son zamanlarda koronavirüsün yol açtığı etkiler nedeniyle hepimiz ev karantinasında yaşamımızı sürdürüyoruz. Dünya üzerinde yaşanan salgınların, bireylerin ekonomik ve psikososyal yaşamlarını derinden etkilediği yadsınamaz bir gerçek.

Birçok ruhsal hastalık ve olguların tedavisinde, bireyin ruh sağlığını güçlendirme çalışmaları yer alıyor. Birçok psikoloğun hemfikir olduğu bu öneriler, yaşamınızı daha iyi hale getirmek adına tasarlanmıştır.

 1. Endişenizi gereksiz yere şiddetlendiren, korku uyandıran, sizi paniğe ve çıkmaza sürükleyen haber ve medyalardan uzak durun.
 2. Kaygıyla nasıl baş edebileceğinizi öğrenin.
 3. Koronafobi gibi psikolojik süreçler ile mücadele etme yöntemlerini öğrenin.
 4. Sürü psikolojisinden uzak durun.
 5. Kendinize bir hedef edinin.
 6. Başarısızlığı düşünmekten vazgeçin.
 7. Yoga ve meditasyon yapmayı deneyin.
 8. Egzersiz yapın.
 9. Satranç ve zeka oyunları gibi zihni geliştiren hobiler edinin.
 10. Sosyal medyayı bilinçli kullanın. Her duyduğunuza itibar etmeyin.
 11. Yaşadığınız endişeleri olumlu bir sürece çevirmeyi öğrenin.
 12. Küçük şeyleri dert etmeyin.
 13. Gerekiyorsa ruh sağlığı psikiyatrlarından destek alın.

Editörün Seçimi

Hastalık Hastalığı Nedir?

Su ve Bağışıklık Sistemi

VenForLife

Önceki İçerikCapgras Sendromu Nedir?
Sonraki İçerikHuzur ve Mutluluk İçin
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz