Son zamanlarda nörotik hastalıklarda yaşanan artışlar, psikososyal durumlar ve ruhsal durumlar beyin nöronlarını ciddi anlamda etkiliyor. Peki, dağınık beyin sendromu nedir?

Dağınık Beyin Sendromu Nedir? - dağınık beyin sendromu

Çağın Hastalığı: Dağınık Beyin Sendromu

Aynı anda birden çok işi yapmaya kalkışmak, anlık mesajlaşma uygulamalarından gelen bildirimler ve susmak bilmeyen telefonlar… Hal böyle olunca kişide dikkat dağınıklığı ve iş veriminde düşme söz konusu olabiliyor.

Teknolojinin bir tür oyunu olan dağınık beyin sendromunda; kişinin siniri sürekli tavan yapar, hiçbir işe yetişemediğini düşünür. Bir türlü yaptığınız işe odaklanamıyor, yorgunluk, sinir, stres, depresyon, hafıza kaybı gibi sendromları taşıyorsanız, bu sendromun sizde görülme ihtimali olabilir.

Hastalığın Belirtileri:

  • Sürekli yorgun hissetmek
  • Bitirilmesi gereken işleri yaparken sürekli hatalı, özensiz yapmak ve bunları tekrarlamak
  • Kaygı ve stres altında çalıştığını hissetmek, sinir krizleri geçirmek, ağlamak
  • İşe yoğunlaşırken etrafta olup bitenin farkında olmamak

Bu Sendromdan Kurtulmak İçin Aşağıdakileri Yapabilirsiniz:

  • Telefon, tablet ve bilgisayar gibi teknolojik aletleri işiniz olmadıkça yanınızda tutmayın.
  • Kendinizi motive edecek işlere yoğunlaşın.
  • İş dışında gerçekleşen alakasız olaylarla ilgilenmeyin.
  • Odaklanmayı kolaylaştıracak bir ortam yaratın.
  • İnsanların size hangi zamanda ulaşabileceklerini net bir şekilde ifade edin. İş arasında telefon görüşmeleri yüzünden işlerin kesilmesi, verimi düşürerek performansı azaltır.

Sevebileceğini Düşündüğümüz Diğer Yazılar:

Başarı Psikolojisi

Öfkenin Gözlemlenmiş 12 Belirtisi!

Önceki İçerikFlex Lewis 2020’de Olympia’da Yarışmayı Kabul Etti
Sonraki İçerikAfazi Nedir?
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz