Günün çoğunda kendinizi depresif ya da değersiz hissediyor musunuz? Belki de depresyon ve anksiyete yaşıyorsunuzdur.

Depresyon ve Anksiyete

Depresyon ve Anksiyete - giphy

Her zaman büyük bir istekle yaptığınız faaliyetleri düşünün. Onlara karşı artık ilgi kaybı yaşıyor musunuz? Çok uyuyor ya da hiç uyuyamıyor musunuz? Bunun sebebi depresyon olabilir.

Depresyon belirtisi yaşayan kişilerin önemli kilo kaybı veya artışı olabilir. Mutsuz birey çok fazla yemek yemeye eğilim gösterirken aynı anda da hiç yataktan çıkmak istemeyebilir. Beslenme düzeni değişebilir. Yemek yeme düzeni değişen hastanın sağlıksız beslenmeye bağlı olarak düşük enerjide olması ve çok yorgun hissetmesi olasıdır.

Depresyon ve Anksiyete - giphy

Düşük enerji yalnızca bedende değil, zihinde de gerçekleşebilir. Bu durumda birey çabuk öfkelenir, gergin ve monoton bir yapıda olabilir. Yorgunluk ve düşük enerji, günün önemli bir kısmında etkin halde olabilir. Ayrıca tüm bu davranışlara değersizlik ve suçluluk duygusu da eklenebilir.

Konsantrasyon kaybı ise bir başka depresyon belirtisidir. Bireyde kararsızlığa ek olarak, düşüncelere odaklanmada zorluk, çevreye adapte olamama ve ne yapacağını bilememe gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.

En ileri depresyon belirtilerine bakacak olursak; tekrarlayan ölüm ve intihar düşünceleri gözlemlenebilmektedir. Olumsuzluk girdabında sürekli dönen bu depresif birey, bir çıkış yolu aramaktadır. Böyle durumlarda psikososyal destek mutlaka alınmalıdır.

Depresyon ve Anksiyete - giphy

Depresyon çoğunlukla 20’li ve 50’li yaşlar arasında karşımıza çıkmaktadır. Depresyona neden olan birçok etken bulunmaktadır. Bunların başında psikolojik ve sosyal faktörler gelmektedir. Unutulmaması gereken en önemli konu, bireyin yaşadıklarının hafife alınmaması gerektiğidir.

Standart tanısal sınıflandırmada depresyon ve anksiyete sıklıkla karıştırılabilmektedir. Bu iki durum zaman zaman nevrotik bozukluk ile karşılaştırılmaktadır. Nevrotik bozuklukta aşırı şefkat ihtiyacı, plansızlık, geleceğe dair büyük bir kaygı söz konusudur.

Nevrotiğin fiziksel belirtileri nelerdir?

  • Kaslar gerilir. Titreme olabilir.
  • Öfke, saldırganlık ve çaresizlik söz konusudur.
  • Uykusuzluk,
  • Aşağılık duygusu altında olma,
  • Günlük hayatta nefret ve kin duygularının ağır basması görülür.

Depresyon ve anksiyete ilişkisi üzerine betimleyici ve detaylı açıklamalar yapılmaktadır. İkisi arasındaki genetik, biyolojik ve semptomatik belirtiler araştırılmaktadır. Psikopatolojik süreçte ise farklılıkları büyük bir özveriyle incelenmektedir. Unutulmaması gereken, ikisinin de önemli sebep ve sonuçları olabileceğidir. Bu süreçte, psikolojik terapi alınması düşünülebilir.

Depresyon ve anksiyete adlı yazımızı sevdin mi? Bunlara da göz atmayı unutma!

Depresyonda Olan Biriyle İletişim

Stresle Baş Etmek

VenForLife

Önceki İçerikYüzünüze Sık Sık Dokunuyorsanız
Sonraki İçerikGreg Glassman’ın Yeni Olayı
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz