İşçilerin birlik ve dayanışma günü, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kutlanıyor. Peki, Google tarafından da Doodle olan ve resmi tatil edilen 1 Mayıs’ın önemi ve tarihçesi nedir?

İşte 1 Mayıs!

İşçi ve emekçiler tarafından tüm dünya genelinde kutlanan; birlik, beraberlik ve haksızlıklarla mücadele günüdür. Türkiye’de ilk kez 1923 yılında resmi olarak kutlanmaya başlanmıştır. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM’de kabul edilen yasa ile bu gün resmi tatil olarak belirlenmiştir.

Tarihçesi

1856 yılında Avustralya’nın Melbourne kentinde çalışan taş ve inşaat işçileri, 8 saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi’nden Parlamento Evi’ ne kadar yürüyüş düzenlerler. 1 Mayıs 1886 yılında, Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun önderliğinde işçiler günde 12 saat ve haftada 6 gün olan çalışma şartlarına karşı, günde 8 saatlik çalışma talebiyle işi bırakırlar.

O dönemde yapılan gösterilere binlerce işçi katılır. Her eyalet ve kentlerde siyah ve beyaz kesim işçiler birlikte gösteriler yaparlar. Bu gösteriler tüm harareti ile devam ederken 4 Mayıs tarihinde kanlı Haymarket Olayı yaşanır. Grev esnasında öldürülen 4 işçiyi protesto etmek için Haymarket alanında toplanan kişiler de öldürülürler.

Yaşanan yasal baskı ve problemler nedeniyle bu gösterilerin tekrarlanması engellenir. 14 Temmuz – 21 Temmuz 1889’da İkinci Enternasyonal’ de Fransız bir işçi temsilcisi öneride bulunur. Bu sayede 1 Mayıs’ın tüm dünyada ” Birlik, mücadele ve dayanışma günü” olarak kutlanmasına karar verilir.

Zaman içerisinde 8 saatlik iş günü pek çok ülkede resmi olarak kabul edildi. Böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını ortaya koyan bir bayram niteliği kazanıldı. Günümüzde pek çok sosyalist ülkede tatil günü olarak kabul gören 1 Mayıs’ı, işçiler gösteriler halinde kutlarlar.

Türkiye’de 1 Mayıs’ın Önemi

  • 1912 yılında İstanbul’da ilk kez kutlama gerçekleşti.
  • 1923 yılında ilk kez “İşçi Bayramı” ilan edildi.
  • 1924’te kitlesel olarak 1 Mayıs’ın tüm kutlamaları yasaklandı.
  • 1925 yılında çıkarılan Takrir-i Sükun Yasası ile işçi bayramının kutlanması yasaklandı. Uzun yıllar boyunca bu yasak geçerliliğini sürdürdü.
  • 1935 yılında bu güne  “Bahar ve Çiçek Bayramı” adı verilerek ücretsiz tatil günü ilan edildi.

1 Mayıs resmi tatil mi? Okullar tatil olacak mı?

22 Nisan 2009 tarihinde TBMM’de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir. Her resmi tatilde olduğu gibi 1 Mayıs’ta da okullar tatil edilmiştir.

Editörün Seçimi

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Verilen Kiloyu Korumak İçin Bunları Mutlaka Yapın!

vgr