Ayağın ön kısmıyla koşmak kasları korur mu? Ayağın ön kısmı ile koşmak sportif ve güvenli sayılmaktadır. Hatta, sakatlanmalardan korumaya yarıyor diye inanış bulunmaktadır. Kendisini koşu sporunun piri ilan etmiş birçok kişi ve zindelik danışmanları, ayağın ön kısmı ile koşmanın propagandasını yapmaktadır.

Bu yöntem, insanların yere ayağın yalnızca önce kısmı ile basan ve topuğunu hiç değdirmeyen veya hafifçe değdiren, olağanüstü koşu yeteneğine sahip Afrikalı koşuculardan görüp kopyalamış oldukları bir stildir. Televizyonlarda bu stili profesyonel kısa mesafe koşucularında ve 42,195 kilometreyi ayağın ön kısmı ile basarak koşan bazı kalburüstü maratoncularda görebilirsiniz.

Afrikalı koşucuların yaptığı, Orta Avrupa’da zaten doğrudan hareket etmenin doğal yöntemi sayılmaktadır. Bu yöntem sayesinde birçok koşucu rahatsızlığının önüne geçilebileceği düşünülmektedir. Ne de olsa, farklı araştırmalar sonucunda koşucuların yüzde 30 ile 50’si (%30-%50) yılda en az bir kere, koşma ile bağlantılı şikayetlerden muzdariptir.

Würzburglu ortopedi uzmanı olan Markus Walther’in ekibi bu yeni koşu stilini incelemiştir. Ekip 2000’den fazla koşucuyu muayene etti ve farklı bir sonuca vardı. Doktorların saptadığına göre, ayağın ön kısmı ile yere basarak koşmak, ayağın arka kısmına basarak koşmaya kıyasla daha az sakatlanma tehlikesi oluşturmaktadır. Yalnızca fazla yüklenme sonucu oluşan sakatlıklar farklıdır. Ayağın arka kısmına basarak koşma stilinde, büyük oranda bileğin iç tarafındaki tendonlara ağır yük binmektedir. Ayağın ön kısmı ile yapılan koşu stilinde ise, bacağın ve ayağın diğer bölgeleri zorlanmaktadır (baldır kasları ve aşil tendonu).

Ayağın ön kısmı ile yere değerek koşma stili şikayetleri azaltmamaktadır, şikayetler başka bölgelerde belirmektedir. Yıllar boyunca herhangi bir şikayet yaşamadan koşanlar, Würzbuglu tıp uzmanlarının tavsiyesine göre, acil gerek duyulmadıkça koşma stilinizi asla değiştirmeyin. Özellikle de yaşlı koşucular, stillerini değiştirdiklerinde farklı bir zorlanmaya maruz kalacakları için, o zaman ağrı yaşama riski ile karşı karşıya kalmaktadır.

vgr

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz