Böbrek hastalıkları kader mi? Vücudun kan filtreleme organı ile ilgili hastalıkların çoğu için bu düşünce geçerli. Böbreklerin filtreleme işlevi azaldığı zaman veya tamamen durduğu zaman, doktorlar bunun sebebini çoğu zaman bilemezler. Şeker hastaları böbrek hastaları arasında en büyük grubu oluşturmaktadır. Diyabetik nefropati olarak adlandırılan bu rahatsızlığın yanı sıra, hastaları uzun vadede diyalize götüren genellikle glomerül adı verilen böbrek cisimciklerinin kronik iltihaplanmasından dolayıdır. Bu iltihaplanmaların bir enfeksiyon ile alakası bulunmamaktadır.

Birkaç istisna dışında, bu iltihaplanmaların neden yalnızca bazı insanlarda oluştuğu, diğer insanlarda oluşmadığı bilinmemektedir. Böbrek hastalıkları riskini açık bir şekilde arttıran bir davranış şekli vardır. Bu da sigara kullanımıdır. Böbrek hastalıkları arasında sadece nikotin bağımlılığından kaynaklananların oranı ise yüzde 31 (%31) olarak tahmin edilmektedir. Yapılan birkaç yeni araştırma da bunu doğrular niteliktedir.

Sigara kullanan kişilerde, böbreklerin filtreleme işlevi daha çok düşmektedir. Böbrek hastaları zaten dolaşım sistemi rahatsızlıkları için çok daha büyük bir risk taşımaktadırlar ve sigara da bunu arttırmaktadır.

vgr

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz