Yağsız beslenmek sağlıklı mı? Çocuklar söz konusu olduğu zaman bu düşünce her zaman doğru değildir. Lincoln’daki Nebraska Üniveritesi’nde bulunan araştırmacılar, kısa bir süre önce sıkı bir yağsız diyetin çocuklarda vitamin eksikliğine neden olduğuna gözlemlemişlerdir.

Judy Driskell’in ekibinde bulunan beslenme uzmanları yaptıkları bir araştırmada, okul öncesi çağındaki çocukların üçte ikisinin E vitamini, üçte birinin de C vitamini için tavsiye edilen kan değerlerine ulaşamadığını göstermişlerdir. Araştırmacılar bu sonuçları bazı anne ve babaların yağsız beslenme tarzlarını çocuklarında da uygulamalarıyla açıklamaktadır.

Yapılan araştırmada, çocuklar henüz eksiklik belirtileri göstermiyorlardı ancak kan değerleri bunun bir zaman meselesi olduğuna işaret etmekteydi. Nebraskalı araştırmacılar, vitamin eksikliğinin tehlikelerinden korunabilmek için, sebze ve meyvelerin uygulanan beslenme planına kolaylık eklenebileceğini söylemektedirler.

Özellikle anne ve babalar sağlık konusunda bilinçli ise, yağsız beslenme bunun bir göstergesi olsa gerek, sebze ve meyve tüketimine açık olmalıdırlar. Yani sebze ve meyve tüketimine de özen göstermeliler. Fakat Kuzey Carolina’da Duke Üniversitesi’nden Till Bravender bu araştırmaya biraz mesafeli yaklaşmaktadır. “ABD’de çocukların en büyük sağlık sorunu, C vitamini eksikliği değil, OBEZİTE” demektedir.

Burası da hoşunuza gidebilir

Kadın & Çocuk Blogu

VenEraX

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz