Duştan sonra eller neden buruşur? Tüm vücudumuz, bir kısmı göz ile görülebilen, büyük bir kısmı da dikkatli bakıldığında fark edilen kıl ve tüylerle kaplıdır. Bu tüy ve kılların dibinde ise sebum adı verilen yağ bezleri bulunmaktadır. Bunların çıkarmış olduğu yağ, su geçirmez keratin bir tabaka oluşturur ve suyun derimizden içeri girmesini önleyerek derimizi yumuşak tutar.

Belki en çok kullandığımız yerler olmaları nedeniyle vücudumuzda sadece parmak uçlarımızda ve tabanlarımızda kıl veya tüy bulunmamaktadır. Dolayısı ile koruyucu keratin tabaka da yoktur. Parmaklarımızın uçlar ve ayaklarımızın tabanları kalın bir deri tabakası ile kaplıdır. Parmaklarımızın uçları ve tabanlarımız suyun altında belli bir süre kalır ve iyice ıslanırsa, osmos adı verilen daha sulu bir maddenin daha koyu bir maddenin içine girişi sonucunda derimizin altına su girer ve bu su burada kendine yer bulabilmek ister.

Buradaki kalın derimizin genleşerek bu suya ayırabileceği fazla yeri olmadığından dolayı, yazın çok sıcak havalarda yollardaki asfaltlarda olduğu gibi eğilir ve büzüşür (bükülür).

Burası da hoşunuza gidebilir

Kadın & Çocuk Blogu

VenEraX

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz