Erkeklerin düğmeleri neden sağ taraftadır? Erkeklerin tüm kıyafetlerinde düğmeler sağ tarafta iken kadınlarda neden tam tersidir. İnsanların daha çok sağ ellerini kullanmaları nedeni ile yerleşen bir alışkanlıktır aslında. Sağ elini kullanan insan için, sağdaki düğmeyi sol tarafta bulunan bir iliğe geçirmek daha kolaydır. Bu nedenle erkeklerin düğmeleri her zaman sağ taraftadır.

Kadınların düğmeleri neden solda ve kadınların çoğu daha çok sağ elini kullanmıyor mu diye soruyor gibisiniz. Kıyafetlerde düğmelerin kullanılmaya başlandığı ilk zamanlarda, düğmeler çabuk kırılabiliyordu ve herkesin satın alamayacağı kadar pahalıydı. Düğme satın alabilecek zengin kadınlar da uzun elbiselerini sadece hizmetçilerinin yardımları ile giyebiliyorlardı.

Hizmetçilerse hanımlarının karşısında, onların düğmelerini sağ ellerini kullanarak daha rahat ve hızlı ilikleyebiliyorlardı. Bu nedenle, terziler düğmeleri hizmetçinin sağına, hanımının ise sol tarafına gelecek şekilde dikerlerdi. Günümüzde kadınlar kendi başına giyinip soyunuyor olmasına rağmen bu adet değişmemiştir.

vgr

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz