İngiltere’de Trafik Neden Soldan Akmaktadır? Eskiden herkes İngilizler gibi yolun sol tarafından gidiyordu. Peki neden sol taraftan gidiyor diye soruyorsanız, bunun için çok geçerli sebepleri vardı. Yolun karşı tarafından gelen kişinin dost mu, yoksa düşman mı olduğunu anlamak mümkün değildi. O dönemlerde insanların çoğu sağ elini kullandığı için, yolun solundan, duvarın dibinden giderlerdi ve sol taraflarını güvene (emniyete) alırlardı. Sağ ellerini ise kılıçlarını hemen çekebilecek pozisyonda bekletirlerdi.

Yolun sol tarafından seyahat ilk defa 1300 yıllarında, papanın Roma’ya gelecek hacıların yolda karmaşaya sebep vermemeleri için, yolun solundan gitmelerini söylemesi ile resmileşmiştir ve yüzyıllar boyunca devam etmiştir. 18. yüzyılın sonlarında, ABD’de pek çok atın çektiği  posta arabalarında, sürücü koltuğu bulunmamaktaydı. Sürücü en arkada ve sol tarafta bulunan atın üstünde oturmaktaydı. Bu durum da yolun sol tarafından gidildiği zaman karşı taraftan geleni ve yolun kontrolünü zorlaştırmaktaydı.

Çok zaman geçmeden ABD’de trafik sağ taraftan işlemeye başlamıştır. Fransız İhtilali sırasında, ihtilalin liderlerinden olan Maximilien Robespierre, büyük olasılıkla Katolik kiliseye meydan okuyan kişilere jest olması için, Parislilerden yolların sağ tarafından gitmelerini istemiştir.

Bir süre sonra kendisi de solak olan Napolyon, ordularındaki ikmal arabalarının yolların sağ tarafından gitmeleri için emir vermiştir ve zaptetmiş olduğu her ülkede de aynısını uygulatmıştır. İngiltere, Napolyon tarafından zapt edilemediği için İngilizler yolun sol tarafından gitme alışkanlığından vazgeçmemişlerdir. Hindistan, Avustralya gibi tüm eski sömürgelerinde de bu usulü devam ettirmişlerdir.

İngilizler’de, Amerikalılardan farkı olarak arabanın sürücüsü üstünde ve sağ tarafından oturmaktaydı. Modern araba teknolojisinin gelişimi ile birlikte bu gelişimin dünyada öncüsü olan ABD’de sürücü koltuğu ve direksiyon sağ taraftan gidişe uygun olacak şekilde sol tarafa koyulmuştur ve dünyanın birçok bölgesinde de bu şekilde yaygınlaşmıştır.

vgr

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz