Ne kadar alkol trafikte zararlıdır?. Trafik denetlemelerinde yapılan alkol testlerinden ağzınıza şeker veya sakız atarak kurtulamazsınız. Bildiğiniz gibi alkol aldığımızda, sarımsak veya soğan yediğimizde nefesimiz kokar. Ne yaparsak yapalım bu kokuyu tam olarak gideremeyiz. Bu kokuların nedeni de, ağza ve boğaza bulaşan alkol, ağızda dişlerin arasında kalan yiyecekler değildir. Bunlar ağız yıkanması ile giderilebilmektedir. Bu kokular mideden de gelmemektedir. Çünkü yiyecek gitmediği zamanlarda yemek borusunun ucu her zaman kapalıdır.

Alkol ve kokulu yiyeceklerin molekülleri midedeki hazım sırasında mide duvarından geçerek akan karışır. Böylece akciğerlere ulaşarak nefes ile beraber çevreye yayılırlar. Trafik denetimlerinde yapılan alkol testlerinde, nefesteki dolayısı ile kandaki alkol miktarı ölçülmektedir. Cihaza üfleme ile dışarı verilen havanın 2.000 santimetreküpü kanda bulunan alkol miktarını göstermektedir. Bu oran, alınan alkol miktarının kişinin ağırlığına bölünmesi ve erkeklerde 0.7, kadınlarda da 0.6 katsayısının çarpılması ile hesaplanabilmektedir.

Katsayıların arasındaki farkın nedeni ise, aynı vücut ölçüleri ve yağ oranlarına sahip bir kadın ve erkek üzerinde yapılmış deneylerde, her ne kadar alkolün yüzde 20’si (%20) midede, yüzde 80’i (%80) ince bağırsaklarda kana karışıyor olsa da, kadınlarda alkolün midede daha az parçalanarak kana karışım oranının yüzde 30 (%30) daha fazla olmasıdır. Kadınların daha çabuk sarhoş olmaları ve sarhoşluğun da daha uzun sürmesinin gözlemlenmesidir.

İki kadeh şarap kanda 40 gram alkol bulunuyor anlamına gelmektedir. 75 kilo ağırlığındaki bir erkekte 40((75XO,7)=0.76
gr/litre sonucunu verir, bu da trafikte yasal limiti aşmak anlamına gelmektedir. Aynı miktarı 60 kilo bir kadın aldığı zaman suçlu olur, hesaba göre kanında 40( (60×0,6)= 1.1 gr/litre alkol çıkacaktır.

Bir litre kandaki alkol oranı 0.5 gramı geçtikten sonra refleksler yavaşlar, sürücü de bilincine hakim olamaz. Bunun sonucunda da hepinizin bildiği gibi ciddi kazalara yol açar.

Burası da hoşunuza gidebilir

Kadın & Çocuk Blogu

VenEraX

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz