Neden hıçkırırız? Akciğerlerimiz kaburgalarımızın içerisinde torba gibi durmaktadır. Nefes aldığımız zaman bu torbalar içlerine alabildikleri kadar hava alır ve şişer. Göğsümüzü karnımızdan ayıran ve akciğerlerimizin altına bitiş büyük bir kas olan diyafram, büzüşerek ciğerlerimizin genişlemesini sağlar ve nefes almamıza yardımcı olur.

Hızlı bir şekilde yemek yediğinizde, yutkunma sonucunda yemek ile birlikte bir miktar hava da alınmaktadır. Hıçkırık, yiyeceğin yüzeyine yapışarak sindirim sistemine giren bu havayı atmak için sistemin göstermiş olduğu bir tepkidir. Diyafram hızlıca büzüşerek, çok ani hızlı nefes almamızı sağlar. Bu arada boğazımızın üst kısmında, ses tellerimizin bulunduğu bölümde bir kapanma olur ve buradan geçen hava bir anda bloke edilir. Bunun sonucunda da hıck diye bir ses çıkarırız. Midedeki bir olayla diyaframın ilişkisi, bu iki organdaki sinirlerin birbirine çok yakın hatta iç içe geçmiş olmalarından kaynaklıdır.

Bu sebeple en çok yemekten sonra hıçkırırız. Sindirim işlemiş bitince hıçkırık olmaz. Tabi hıçkırığı önlemek için de çeşitli öneriler bulunmaktadır.

Baş aşağı durmak, yavaş yavaş su içmek, kolları yukarıda tutmak, nefesi tutmak, buzlu su içmek, düz bir noktaya bakarak derin nefes alıp vermek, nefesi tutup üç kere yutkunmak, parmağı kulağa bastırıp su içmek, nane yutmak ve hepimizin bildiği gibi korkutmak. Bunlardan korkutarak insanı şok etmek, sinir sistemini etkilemek, derin nefes alarak diyaframın mideyi itmesini sağlamak ve kandaki düşük karbondioksit seviyesinin hıçkırığın oluşumunu hızlandırdığı bilindiği için nefesi tutmak en mantıklı önlemlerden biridir.

Hıçkırıklar yaklaşık olarak 5 saniyede bir olur ve genelde bir dakikadan fazla sürmemektedir. Yani siz bunu önlemeye çalışırken zaten kendi kendine bitmiş olacaktır. Hıçkırığı kesmek için kabul edilen genel görüş de, hiçbir önlemin hıçkırığı kesmediğidir. Aylarca süren durumlarda, muhakkak tıbbi bir müdahale gerekmektedir, bu durumlarda sinirler üzerinde operasyon yapılması bile gerekebilir.

Fazla miktarlarda biber tüketmek gibi kimyasal yanmaların, enfeksiyonların ve ülser gibi hastalıkların da hıçkırığı meydana getirebilecekleri ileri sürülmektedir. Hıçkırık süresi boyunca bir şey yemek veya içmemek daha iyidir. Nedeni ise, bu sırada tekrardan fazla hava alınabilir.

Burası da hoşunuza gidebilir

Kadın & Çocuk Blogu

VenEraX

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz