Neden uyuyoruz? Uyuyarak enerjimizi şarj ettiğimizi düşünüyor olabilirsiniz. Ancak yapılan bilimsel araştırmalar bunu göstermemektedir. Yapılan araştırmalarda, İngiltere’de 70 yaşında bir kadının, her gece bir saat uyuyarak, bir keresinde de  56 saat uyanık kaldıktan sonra yalnızca 1,5 saat uyuyarak diğer gün tam performans ile hayatına devam edebildiği gözlemlenmiştir.

Hepimizin de bildiği gibi, bir gece uyumaz isek, ertesi gün adrenalin neden ile tüm aktivitelerimiz yavaşlar. İki gün uyumayan bir insanda ise bu durum daha da kötüdür, konsantrasyon ve dikkat azalır ve hataları da artar. Üçüncü günden sonra hayal görmeye başlayabilir, düşünce berraklığı kaybolur. Daha sonra da gerçekle ilişkisini keser. Fareler üzerinde yapılan deneylerde, bir canlıyı uyanık tutmaya çalışmakla ölümüne neden olunabileceği kanıtlanmıştır. Arka arkaya geceleri yetersiz uyuyan kişilerde de benzeri sorunlar gözlemlenmiştir.

Uyku boyunca oluştuğu gözlemlenen diğer iki olaydan biri çocukların büyüme hormonlarının gelişmesi, diğeri de bağışıklık sistemimiz için gerekli olan kimyasalların salgılanmasıdır. Neden uyuyoruz bunu kimse bilmiyor. Çeşitli teorilere göz atalım.

Uyku, insana kaslarını ve diğer dokularını onarma, yaşlanan ya da ölen hücrelerini yenileme şansını verir.

İnsan beynine hafızasındaki bilgileri düzenleme, gereksiz olanları unutma ve arşivleme olanağı verir. Rüyalar da bu işlemin parçasıdır.

Enerji tüketimimizin miktarını azaltır. Bu nedenle de günde 5-6 defa yemek yerine 3 öğün yemekle durabiliriz. Gece karanlığında hiçbir şey yapamayacağımız için, ışıkları söndürerek enerji tasarrufu yaparız.

Tüm gün çalışan beynin bir şarj süresi olabilir. Diğer organlardaki enerji harcamasını kısarak, beyin hücre aktiviteleri için gerekli olan enerjiyi arttırabilir.

Bizim tüm bildiğimiz ise, güzel bir uyku çekerse, sabah kendimizi daha dinç hissederiz.

Uyku nedir adlı yazıya gitmek için TIKLAYIN

Burası da hoşunuza gidebilir

Kadın & Çocuk Blogu

VenEraX

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz