Örümcekler günümüz teknolojisinin dahi çözemediği mükemmel, inanılmaz canlılardır. Örümcek ağının çok özel nitelikleri olan esnekliği ve sağlamlığı bugüne kadar taklit edilememiştir. Aynı çapta bir çelik telden iki kat daha güçlü olan bu doku ne kadar çekilirse çekilsin ilk haline dönecek kadar esnektir.

Örümcek ağının

Örümcek ağları kendilerine yüksek hız ile çarpan nesneleri yırtılmadan esneyerek frenlemektedir. Geriye doğru yaylanmadığı için nesne ters yöne doğru fırlamaz ve yapışıp kalır.

Örümcek ağının esneme kapasitesi de günümüzde yapılan yapay olarak üretilmiş en iyi telin nerede ise dört (4) katıdır.

Bu maddeyi yapay olarak elde etmeyi daha başaramayan bilim adamlarının örümcek çiftliği kurup, örümcekleri sağarak ipliklerini almaktadırlar. Yaklaşık olarak 2,5 santimetre boyundaki bu örümceklerden günde hayvan başına 320 metre iplik elde edilmektedir ve bu iplikler ABD ordusuna kurşun geçirmez yelek yapımında kullanılmaktadır.

Örümcek ağının

Dünyada 34 bin örümcek cinsi olduğu saptanmıştır. Her cin örümcek de farklı özellikleri taşımaktadır. Hepsinde zehir bezleri bulunmaktadır ama karadul örümceği, kahverengi örümcek gibi çok az türü insanlara zarar verebilmektedir. Dünyanın en büyük örümceği ise Güney Amerika’nın kuzey kısmında yaşayan Goliath Tarantula adından dev bir örümcektir. Erkeğinin bacak boyu yaklaşık olarak 25 santimetreyi bulmaktadır. Kertenkeleleri, kurbağaları, fareleri ve küçük yılanları yakalayıp yiyecek kadar da güçlüdür. Örümcekler diğer böceklerden farklı olarak sekiz (8) bacağı ve sekiz (8) göze sahiptir. Büyüme evresinde bir bacak kırılır ise yerine yenisi gelebilmektedir. Vücutları iki parçadan oluşmaktadır ve arka kısmındaki bezlerden ağ üretimi başlamaktadır, buradaki ince deliklerden sıvı ve damlalar halinde verilen ağ malzemesi dışarı çıkmaktadır ve dışarı çıktığı gibi de donar.

Örümcek ağının

Bu ağın iki tarafı yapışkan değildir. Kurbağa ağa yakalandığı zaman yapışkan kısmı bildikleri için kendileri de ağa yakalanmamak için onun yanına giderler. Örümcek ağının amacına göre farklı şekillerde örmektedir. Ağdaki ipliklerin cinsleri yerlerine göre farklıdır. Yumurtaların sarmalanması için üretmiş olduğu yumuşak iplik onu aynı zaman bir uçurtma gibi de uçurabilir. Ağın ana yapısı, dairesel kısımları, avı yakalayacak kısmı için elastikiyetleri ve sağlamlıkları farklı ipler üretir. Örümceklerin birçok türünde erkeğine göre 4-5 kat büyük olan dişinin çiftleştikten sonra erkeğini yediği de bir gerçektir. Fakat bu durum, erkeklerin tek gecelik zevk için katlanmış oldukları bir durum değildir. Kendi nesillerinin devamı için, kendi evlatlarının üreyebilmesi için kendilerini kurban etmektedirler.

SEVEBİLECEĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ DİĞER YAZILAR:

Kadın ve Erkek Farklı Mıdır

Ayakkabı Kartonlarında Yazan Numaralar Gerçek Midir?

Diyetsiz Kilo Verin!

Burası da hoşunuza gidebilir

Kadın & Çocuk Blogu

VenEraX

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz