Renklerden nasıl etkileniyoruz? Kanada’da bir okulda yapılan bir deneyde, odaların renk ve ışık düzenlerinin değiştirilmesi ile bazı öğrencilerin zeka düzeylerinin ve disiplin sorunlarının olumlu şekilde etkilendiğini tespit etmişlerdir. Fakat insan gözünün ışık ve rengi algılayan ağ tabakasının görme sinirleri yardımı ile bunu beyne ilettikten sonra beyinde nasıl fizyolojik etkiler yarattığını renk bilimciler daha açıklayamamaktadır.

Gözümüze gelen görüntü iki çeşit görme hücresi aracılığı ile taranmaktadır. Silindir ve çomak şeklinde olanlar ışığı, koni şeklinde olanlar da rengi algılamaktadır. Gözümüzde 7 milyon konik ve 100 milyon civarında silindirik hücre bulunmaktadır. Renge duyarlı konik hücreler ağ tabakasının ortasında, ışığa duyarla silindirik hücreler de kenarında daha yoğundur. Gece gökyüzünde gözümüzün kenarı ile gördüğümüz bir yıldızı, ona doğru baktığımızda görememekteyiz. Neden ise, burada ışığa hassas silindirik hücreler daha az olduğu için görüntü kaybolmaktadır. Aynı şekilde gözümüzün kenarı ile baktığımız şekillerde renkler de kaybolmaktadır.

Yapılan deneylerde, pembe rengine bakan kişilerin rahatladıkları, sarı, turuncu ve kırmızı gibi sıcak renklere bakanların da tansiyonun yükseldiğini, nabzın ve solunumun hızlandığını, terlemenin arttığını, mavi renge baktıklarında ise tam tersi etkiler yarattığı gözlemlenmiştir. Araştırmalar, insanların daha çok mavi rengini sevdiklerini, bunu yeşil ve kırmızı renginin takip ettiğini göstermiştir. Erkekler deniz mavisi, yeşil, koyu mor ve turuncu renklerini tercih ederken, kadınlar  da pembe, açık mavi, firuze yeşili gibi açık renkleri, çocuklar ise sarı, mavi, kırmızı, yeşil ve turuncu gibi canlı renkleri daha çok sevmektedir.

Binada sarı renk ile boyanmış bir tavan odayı daha yüksek, sarı renge boyanmış duvarlar da daha geniş göstermektedir. Kliniklerin sıcak renklere boyanması, beyaz rengin hastalarda yarattığı hüzün duygusunu azaltmaktadır. Hazır yiyecek satan dükkanların duvarları iştahı açan portakal rengi, yarış arabalarında kırmızı, turuncu veya sarı renkler tercih edilmektedir. Bildiğiniz gibi kırmızı renk kan rengidir. Asırlar boyu tahribatın ve tehlikenin simgesi olmuştur. Trafik ışıklarında dur sinyali olarak kullanılmasının sebebi de budur.

Trafik lambaları ile ilgili yazımıza gitmek için TIKLAYIN

vgr

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz