Saçlarımız neden uzuyor? Vücudumuzdaki kılların çok önemli görevleri vardır. Saçlarımız başımızı yazın güneşten, kışın da soğuktan korur. Kaşlarımızı terimizin, kirpiklerimiz küçük parçaların gözümüze girmesine engel olmaktadır. Burun ve kulaklarımızda bulunan kıllar da tozların girmesini önlemektedir.

Çoğu kişi sadece saçının, sakalının, koltuk altının ve genital bölgelerimizdeki kılların uzadığını, bacakların, kolların ve geri kalan yerlerdeki kılların uzamadığını düşünmektedir. Saçın da uzaması bir süre sonra durmaktadır ancak bu uzun bir süre sonra olmaktadır.  Vücudumuzdaki kıllar, derimizin altındaki kendi torbasında yetişip büyümektedir. Bu torbalardaki yeni saç hücreleri kılların köklerini oluşturmaktadır. Yeni hücreler oluştukça, eskilerini torbalardan dışarı iterler ve hücreler dışarı itildikçe canlı olma özelliklerini kaybederler.

Vücudumuzun hangi bölgesine olduğuna bağlı olarak, kıl torbasında belirli bir süre içerisinde yeni kıl hücreleri üretilmektedir. Bu süreye de büyüme sürece adı verilmektedir. Büyüme bir süre için durur, bu sürece de durma süreci denmektedir. Bu sürecin sonunda da kılların tekrardan büyüdüğü büyüme süreci gelir ve böyle devam eder. Durma sürecinde kıl kopar ve alttan gelen yenisi yerini alır. Kollarımızda bulunan kılları oluşturan hücrelerin büyüme süreçleri birkaç aydır. Kıllar kısa bir süre içerisinde uzamaktadır ve yaklaşık olarak bir santimetre uzunluğuna ulaştıklarında uzamazlar. Belli bir süre sonra alttan yenileri gelir.

Saçlarımızın büyüme süreci iki sene ile altı seneye kadar değişmektedir. Saçları üç aylık uzamanın ardından durma evresi geçirmektedir ve bu sırada alttan gelen yeni saçlar eskilerini atar, yani dökülmesine neden olur. Her gün yaklaşık olarak 70 ile 100 arasında saç teli dökülmektedir. Hayvanlarda bu süreçler aynı zamanda başlayıp bittiğinden dolayı, yılın belli zamanlarında tüylerini dökmektedirler.

vgr

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz